FATCA

​Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası (Foreign Accounts Tax Compliance Act (FATCA)) 18 Mart 2010 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı ve Gelir İdaresi (IRS) tarafından yayımlandı. Kanunun temel amacı; ABD vatandaşlarının veya şirketlerinin off-shore hesapları veya yatırımları vasıtasıyla vergi kaçırmalarını engellemektir.

FATCA'ya uyum kapsamında ABD ile diğer ülkeler arasında devletlerarası karşılıklı bilgi değişimini öngören ikili anlaşmalar imzalanmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye ile ABD arasında da "Genişletilmiş Bilgi Değişimi Yoluyla Uluslararası Vergi Uyumunun Artırılması Anlaşması" 29.07.2015 tarihinde Ankara'da imzalanmış olup, 16.03.2016 tarihli ve 29655 sayılı Resmi Gazete’de bu anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun yayımlanmıştır.

NN Hayat ve Emeklilik olarak ABD'de vergi mükellefi olabilecek müşterilerimizi mevzuattaki kriterlere göre belirlememiz, ilgili bilgi ve belgeleri temin etmemiz ve bildirimi gerekli olan bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) iletmemiz gerekmektedir.

FATCA ile daha detaylı bilgiye Internal Revenue Service'nin http://www.irs.gov uzantılı internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Bize Ulaşın

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç