Emekliliğe Hak Kazanma

​​​​Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş tarihinizden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşuluyla ve 56 yaşınızı tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanırsınız. ​

Birden fazla emeklilik sözleşmeniz bulunması halinde, tüm sözleşmelerden emekliliğe hak kazanmanız için en az birinden bu hakkı kazanmanız yeterlidir. Emeklilik hakkını elde ettiğiniz tarih itibariyle yürürlükte bulunan sözleşmelerinizin bulunduğu şirketlerden birine talepte bulunarak ve diğer sözleşmelerinize ilişkin hesaplarınızı talepte bulunduğunuz şirketteki sözleşmenize ilişkin hesapları ile birleştirmek suretiyle emeklilik hakkını kullanabilirsiniz. Başvurunun yapıldığı şirket, hesap birleştirme işlemlerinizi, diğer şirketlerdeki hesaplarınıza ilişkin olarak düzenleyici kuruluş olan Emeklilik Gözetim Merkezi’nden alacağı bilgiye göre yürütür. 

Emeklilik sözleşme süresi içinde katkı payı ödemesine ara verebilirsiniz. Ödemeye ara verdiğiniz dönem de emekliliğe hak kazanmaya ilişkin süre hesabında dikkate alınır.

Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikimlerinizi 2​ şekilde geri alabilirsiniz. 

Programlı Geri Ödeme ​

  • Birikimleriniz Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kalır ve getiri elde etmeye devam eder.
  • Şirket ile birlikte belirleyeceğiniz program dahilinde birikimleriniz kısım kısım geri ödenir.
  • Yılda en fazla iki defa geri ödeme programınızı değiştirebilirsiniz.
  • İstediğiniz anda paranızı toplu olarak alma hakkınız saklıdır.
  • Geri ödeme tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılır.​

Toplu Para ​

  • Bireysel emeklilik hesabınızdaki birikiminiz, birikiminizin getirisi üzerinden stopaj kesintisi yapıldıktan sonra toplu para olarak ödenir.
​​​​

Bize Ulaşın

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç