Otomatik Katılım İçin Geri Sayım Başladı

İngiltere, ABD, Yeni Zelanda gibi ülkelerde uygulanan ve milyonlarca çalışanın faydalandığı bireysel emeklilikte otomatik katılım uygulaması, Türkiye sahnesinde de yerini almaya hazırlanıyor.

Tasarruf ederken kazandırmayı amaçlayan ve daha büyük kitlelere seslenmeye hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne giriş yapmak artık çok daha kolay.  Mevcut uygulamada bireysel emeklilik gönüllülük esası ile yapılırken, otomatik katılım uygulaması sayesinde yeni işe başlayanlar ve işlerini değiştiren tüm çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik olarak katılmış olacak.

Yeni Düzenlemenin Kapsamı

Otomatik, bir diğer deyişle zorunlu katılımın kademe kademe hayata geçmesi planlanıyor. Peki başlangıçta kimlere uygulanacak?

  • 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar

Zorunlu Olarak Sistemde Kalma Süresi

Sistemden  2 ay içinde kesintisiz çıkmak mümkün.

Katkı Payı

SGK primine esas kazancın %3’ü kadar ve bu oranı 2 katına kadar artırmak, %1’e kadar azaltmak veya katkı payına limit getirmek Bakanlar Kurulu’nun yetkisi dahilinde olacak. Devlet katkısı da bu miktara eklenecek. Devlet katkısının miktarı, katılımcının sistemde kalma süresine bağlı olarak değişecek.   

Otomatik katılım senin için ne anlama geliyor?

Öncelikle, işyerinin sağladığı Bireysel Emeklilik planına dahil olmak çok daha kolay.  Otomatik katılım sayesinde kendini direkt sistemin içinde buluyorsun..Üstelik, giriş aidatı ve yönetim gideri adı altındaki kesintiler olmadan.  

Otomatik katılıma yönelik mevzuatın yaz sonuna kadar çıkması ve şu anda tam netlik kazanmamış olan işleyişin netleşmesi bekleniyor.

 

 

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç