Zorlayıcı ama teşvik eden bir sistem!

Soru & Cevap - 1

Bireysel Emeklilik'te Otomatik Katılım hakkında merak edilenler. 

Katılımcıların sistemden çıkmaması için BES hangi avantajları sunacak?

Özellikle fon işletim gider kesintisi gibi kesintiler minimum seviyede tutulacak. Bu da çalışanların bu ufak maliyete katlanarak sistemde kalmasını teşvik edecek bir yapı olmasını sağlayacak. Aslında BES'te otomatik katılım biraz zorlayıcı ama belli bir miktarda teşvik içeren bir yapı. Devlet katkısının otomatik katılımın neresinde olacağı şu anda çok net bilinmiyor. Ancak çalışanları ilk başta belli miktarda teşvik ile sisteme dahil etmek ve sistemin faydasını gördükten sonra da onları daha uzun kalmaya ikna etmek sistemi çok büyütecektir.

Katılım potansiyeli nedir?

Otomatik katılım uygulaması için 12-13 milyon civarında bir potansiyel var ve şu anda Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 6 milyon kişi olduğunu düşünürseniz, bu, sektörün iki kat daha fazla büyüyeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla bu da aslında Türkiye ekonomisinin gelişeceğinin ve beraberinde bir birikim enstrümanı oluşacağının da göstergesi.

BES'te otomatik katılım uygulaması geldiğinde, zaten sistemde olan kişiler ne yapacak?

Otomatik katılım hayata geçtiğinde, daha önceden bireysel emeklilik yaptırmış olan kişiler iki emekliliğe birden sahip olabilirler. Çünkü otomatik katılım için hazırlanan taslak sözleşmelerde belli bir miktar katılım tutarı zorunluluğu ve maksimum limiti var. Bu limitin üzerinde daha fazla yatırım yapmak isteyen müşterilerimizin ikinci bir emeklilik sözleşmesine ihtiyaçları olacak. Dolayısıyla kendi birikimleri devam ederken otomatik katılımla da ikinci bir birikim yapabilirler. Ancak ekonomik anlamda zorlanan kişiler mevcut hesabını dondurarak otomatik katılıma devam edebilirler. Çünkü sistem başladığı zaman asgari ücretle çalışanlar başta olmak üzere​ herkes otomatik katılıma dahil olmak zorunda.  

Şirketlere ne önerirsiniz?

Şirketlerin bu durumda yapabileceği en önemli nokta işletmeci konumuna gelip çalışanlarını doğru fonlara yönlendirerek kazanç sağlamalarına yardımcı olmak. Sistemde fonların çalışanlar tarafından yönetilmesi isteniyor. Çünkü sigorta şirketleri fon değişikliğinde ciddi tavsiyelerde bulunamıyor. Ancak müşterinin içinde bulunduğu mevcut durumu gösterip finansal piyasalar hakkında bilgi vererek fon değişikliği yapmalarına yardımcı olabilirler. Bunun yanında henüz netleşmemiş bir nokta olsa da çalıştıkları şirketten ayrılanlar gittikleri farklı bir şirkete hesaplarını taşıyarak birikimlerine devam edebiliyorlar.

​ 

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç