BES’i ve Otomatik Katılım Uygulaması’nı ne kadar tanıyorsun?

İlerleyen yaşlarında da konforlu ve maddi açıdan sorunsuz bir yaşantı sürmek isteyenler, çalıştıkları şirket tarafından düzenli olarak sigorta primlerinin yatırılmasını ve bu sayede emekli olmayı arzu ediyor.

Kazancını düzenli olarak biriktiremeyenler için ideal noktada yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (kısa adıyla BES), bir çeşit zorunlu tasarruf aracı haline geliyor. Kafa karışıklığına neden olan pek çok ayrıntı içerisinde boğulmadan, BES'in ne olduğu ve neden BES'e katılmak gerektiğine gel birlikte bakalım.

Temel Hatlarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi

Sosyal Güvenlik Sistemi'ne alternatif olmaktan ziyade bu sistemi tamamlayıcı nitelikte olan ve gerçekleştireceğin tasarruflarının, belirli süre zarfında birikmesinin ardından sana toplu halde ya da aydan aya maaş şeklinde ödeneceği sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet tarafından denetim altında olan bir mekanizma olarak karşına çıkıyor. Bu bağlamda emin ellerde olan paran, aynı zamanda devlet tarafından yüzde 25 oranında ek katkı sayesinde daha da değerleniyor. Bunun yanı sıra sahip olduğun birikimler, profesyonel fon yöneticileri tarafından ilgili emeklilik yatırım fonlarında değerlendirildiğinden dolayı birikimlerin için endişe etmene gerek kalmıyor.

Düzenli ya da düzensiz geliri olan herkesin tasarruflarını değerlendirebilmesi amacıyla devlet tarafından da önerilen bir mekanizma olan Bireysel Emeklilik Sistemi, dahil olanlar için büyük faydalar sunuyor. Örneğin, düzenli olarak para biriktiremeyen ya da düzensiz geliri olan bireyler, normalde çok da önemsemedikleri meblağları BES içerisinde değerlendirerek, belirli süre zarfında alternatif bir gelir kaynağına sahip olabiliyor. Bunun yanında asgari 10 yıl boyunca sistemde kalınıp 56 yaşı doldurulduktan sonra emekli olmaya da hak kazanılabiliyor. Ayrıca, BES'e dahil olunan zaman diliminde muhtemel maddi durum değişikliklerinde katkı payı ödemelerine ara verilebiliyor ya da sistemden planlanan zamandan daha önce (getiri üzerinden yapılacak kesinti ile) çıkılabiliyor.

Otomatik Katılım'ın Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Etkisi

Devletin, bireyleri tasarrufa teşvik etmek için ortaya koyduğu Otomatik Katılım Uygulaması, birikimlerin en doğru ve etkili biçimde değerlendirilmesinde önemli rol oynuyor. Ancak bu sisteme bireysel katılım mümkün olmamakla birlikte şirketlerin, kadrosunda bulunan 45 yaş altı çalışanlar ya da şirket kadrosuna yeni katılanlar Otomatik Katılım Uygulaması'na zorunlu olarak teşvik ediliyor. Ayrıca bu süreçte bireylerin kendi isteğine başvurulmaksızın belirlenen meblağlar üzerinden emeklilik şirketleriyle anlaşma sağlanıyor. Bu noktada, belirlenen zaman diliminde ilgili sistemden çıkmayan çalışanlar, biriken paralarını toplu halde edinebildikleri gibi ikinci bir maaş şeklinde de değerlendirebiliyor. Otomatik Katılım Uygulaması'nda bireylerin kendilerini doğrudan sisteme entegre ettirmeleri sayesinde benzer sistemlerde bulunan giriş aidatı ve yönetim gideri kesintilerinden muaf olunuyor. Tüm bu süreçten memnun olmayan ve birikimlerini kendi kendine yönetmek arzusunda olanlar için ise sistemden 2 ay içinde kesintisiz çıkmak mümkün.

Tasarruflarını değerlendirmek amacıyla  bu sisteme dahil olmayı istiyorsan, NN Hayat ve Emeklilik'in sunduğu güven, yüksek getiri ve sayısız ayrıcalıktan yararlanabilirsin.

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç