Frank Eijsink ile Otomatik Katılım hakkında konuştuk.

Frank Eijsink

İngilizcesini okumak için tıklayın.


Otomatik Katılım nedir?

Otomatik Katılım’da adından da anlaşılacağı gibi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik olarak kaydoluyorsunuz ve sistem sizin için para biriktirmeye başlıyor. Birikimler maaştan alınıyor. Çok yüksek bir miktar olmasa da zaman içinde artıyor. Pratikte, farkına bile varmadan her ay biriktirmiş oluyorsunuz.

Otomatik Katılım Türkiye için nasıl bir fırsat?

Bence, Otomatik Katılım sadece Türkiye için değil, dünya genelinde pek çok insan için iyi bir sistem. Bu aslında, ekonomi bilimi ile psikoloji biliminin kesişiminden ortaya çıkmış bir sistem.

Uzun yıllar boyunca ekonomide bizlere tamamen akılcı olmamız öğretildi ama çevremize, kendimize ve ailemize şöyle bir baktığımızda her gün birçok duygusal karar verdiğimizi görüyoruz. 

Bazen bir şeyin bizim için iyi olduğunu bilsek bile bunu yapmıyoruz, erteliyoruz. Bu sağlıklı beslenmek olabilir, spor salonuna yazılmak olabilir ya da emeklilik için para biriktirmek olabilir.

İnsanlara sorduğunuzda, geleceğe yatırım yapmanın kendileri için iyi bir şey olduğunu çünkü yaşlandıklarında paraya ihtiyaçları olacağını bildiklerini görüyorsunuz. Fakat dünya genelinde birçok insan bunu hep başka bir zamana erteliyor. Türkiye de bu konuda bir istisna değil. Türkiye’deki pek çok insan, git gide küçülen aileler gerçeği nedeniyle ileride çocuklarına bağlı yaşayamayacaklarını biliyor. Yaşlılıkları için para biriktirmek zorundalar. Ancak, bunu erteleyen de yine aynı insanlar çünkü şu anda faturaları ödemek gibi acil ihtiyaçları var. Sonuç olarak, hiçbir zaman birikim yapamayabilirler.

Otomatik Katılım’ın neden Türkiye için harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum? Çünkü Bireysel Emeklilik’e kayıt için çaba harcamanıza ya da enerji sarf etmenize gerek yok.

Aksine, otomatik olarak kaydolmuş ve Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmuş oluyorsunuz. Sadece çıkmak istediğinizde bir efor sarf etmeniz gerekiyor. Aynı şey gibi görünse de yapılan araştırmalara göre pratikte dünya genelindeki pek çok ülkede, insanların önce kaydolup daha sonra çıkmak için bir şeyler yapması gerekiyorsa, çoğu kalmayı tercih ediyor. Peki, Türkiye için neden iyi? Çünkü Türkiye’deki birçok insanın emeklilik için birikim yapmasına yardımcı olacak.

‘’Sistemden çıkmak istediğimizde çıkabilir miyiz? soruları ile karşılaşıyoruz.

Evet çıkabilirsiniz. Ancak, kalanlar için 1000.-TL’lik bir ‘’Hoş Geldiniz’’ hediyesi olacak. Bunun, emekliliği için birikim yapmak isteyen herkes için çok güzel bir jest ve son derece çekici bir teklifi olduğuna inanıyorum.

Her ne kadar otomatik kayıt ifadesi kullanılıyor olsa da bu bazı insanlara zorlayıcı bir sistem gibi gelebilir. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Evet öyle. Gazetelerdeki tepkileri okuduğunuzda ve insanlarla konuştuğunuzda, hiç kimsenin bir şeye zorlanmaktan ya da bir şey yapmaya zorunlu tutulmaktan hoşlanmadığını görüyorsunuz. Yani, bir çeşit doğal dirençten söz edebiliriz.

Fakat aynı zamanda birçok insan da bunun kendi çıkarları açısından iyi bir seçenek olduğunu biliyor.

Üzerinde büyük bir dikkatle çalışmamız gereken tek konu insanların sisteme güvenmeyebileceği çünkü sistemde güvendikleri sürece kalırlar. Güven olmazsa, ayrılırlar. Dolayısıyla güven hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu.

Bu durumda insanların sisteme mi şirketlere mi daha çok güvendiğini düşünüyorsunuz? Sizce hangisi güvenilirliğini artırmalı?

Sokakta insanlarla konuştuğumda, bunun odaklanmamız gereken bir konu olduğunu anlıyorum ve NN olarak genel güven ilkelerine son derece bağlıyız, ayrıca gerektiğinde bunu geliştirmek için neler yapabileceğimizi de araştırıyoruz.

NN olarak Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım’a hazır mısınız?

NN olarak buna hazır mıyız? NN birçok pazarda ikinci basamak emeklilik sunmakta. Birçok Avrupa ülkesinde lider kuruluşlardan biri olarak uzmanlık alanımız hayat sigortası ile bireysel emeklilik.

Yani, kesinlikle hazırız.

Güçlü ve dengeli bir bilançomuz var. Bu, emekliler için büyük önem taşıyor çünkü bir şirketle çalışarak uzun süredir birikim yapıyorsanız, bu şirketin istikrarlı ve uzun ömürlü olmasını istersiniz. Müşterilerimiz NN ile çalışırken çok rahat, çünkü katı kurallar var. Biz de en güçlü ve ödeme gücü yüksek şirketler arasında yer alıyoruz.

Türkiye’deki fon performansından çok memnunuz. Müşterilerimizin birikimlerini yıldızlı fonlarımızda değerlendiriyoruz. Onlara en iyi faydayı sağlayabilmek için uzmanlarımızla her gün yardım ediyoruz çünkü bu müşterilerin gerçekten çok istedikleri bir şey. Birikimlerinin arttığını görmek istiyorlar.

NN ile birikimleriniz, Türkiye’deki diğer şirketlere oranla çok daha hızlı artar. Ayrıca, müşterilerimizin isteklerini hayata geçirmek amacıyla yeniliklerimize devam ediyoruz. Türkiye’de akıllı telefonların çok fazla kullanıldığını ve birçok kişinin banka işlemlerini telefonları üzerinden yaptığını biliyoruz. Akıllı telefondan emeklilik sözleşmelerine erişim sağlayan birkaç emeklilik şirketinden biriyiz. Kullanıcılar istedikleri her tür değişikliği telefonlarında yapabiliyorlar.

Son olarak şunları söyleyebilirim; emekliliğiniz için birikim yapmanın çaba gerektirdiğini biliyoruz çünkü kazandığınız paranın meyvelerini emeklilik sonrasına ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Bu kesinlikle zor bir iş, hepimiz bunun farkındayız.

Dolayısıyla, bu yalnızca on yıl sonra alacağınız bir şey değil, şu anda da size avantaj sağlayan bir sistem. Bu nedenle, müşterilerimize birikim yapmaya başladıkları andan itibaren birçok avantaj sunan "Önce Sen Dünyası”nı oluşturduk.

Özet olarak diyebilirim ki NN, Türkiye’deki emeklilik müşterilerine hizmet vermek amacıyla birçok yatırım yapmakta ve Otomatik Katılım için kesinlikle hazır!

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç