Kariyer Basamaklarını Hızlı Tırmanmak Adına Yapman Gerekenler


Kategori: Önce Sen
Kariyer basamaklarını hızla tırmanmak adına yapman gerekenler konusunda  bazı ipuçlarını senin için derledik.


​Zeki olmak, iyi bir üniversiteden yüksek bir dereceyle mezun olmak, birkaç dil bilmek gibi özellikler kariyer basamaklarını hızla tırmanıp iş hayatında kısa sürede yükselmek için her zaman yeterli olamayabiliyor. 

Bütün bu özelliklere sahip olan ve işine dört elle sarılan birçok çalışan yıllarca bir ilerleme kaydedemezken, bir kısmı ise hızlı terfilerle iş hayatında lider konuma gelebiliyor. Peki ama bu nasıl gerçekleşiyor?

İş hayatında istediğin pozisyona yükselmek, hak ettiğin ücreti almak için yazılı olmayan bazı kurallara göre davranman gerekiyor. 

Kariyer basamaklarını hızla tırmanmak adına yapman gerekenler konusunda  bazı ipuçlarını senin için derledik.

Kariyer Planınızı Baştan Yap.

Kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmanın ilk aşaması, iyi bir kariyer planından geçiyor. İş görüşmelerinde karşına çıkan “5 ya da 10 sene sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?” sorusuna vereceğin samimi yanıtlar, kariyer planlaması yaparken sana çok yardımcı olabilir. 

Hedefini belirledikten sonra bu hedefe ulaşmak için kaç basamak çıkman gerektiğini kolaylıkla planlayabilirsin.  Amaçsız ve plansız olmak, kariyer yolculuğunda bir risktir. 

Çalıştığın Şirketin Vizyonunu Öğren

Çalıştığın şirketin vizyonu hakkında bilgi sahibi olduğunda, şirketin önem verdiği değerleri ve patronunun önceliklerini öğrenmiş olursun. Şirket vizyonuna odaklanarak yaptığın çalışmalar, kariyer hedeflerine ulaşmanda atacağın önemli adımlar arasında yer alır.

Yaptığın bu çalışmalar sırasında üst düzey yöneticilerin ilgisini çekecek şekilde hareket etmen ise, kısa zamanda fark edilme şansını yükseltir.

Proje Seçerken Dikkatli Ol

Her projeye “evet” demeden önce biraz düşün. Çünkü proje seçerken stratejik davranmak, iş dünyasının yazılı olmayan kurallarının ilk maddeleri arasında yer alıyor. Mevcut işlerinin arasında bir önceliklendirme yaptığın ve yeni gelecek projeleri sebebi ile digger işlerini aksatmadığın müddetçe yeni projeler fikrin ve deneyimin ile dahil olabilirsin. 

Yeteneklerine uygun ve iyi bildiğin konuları kapsayan projelerdeki başarılı çalışmaların ile kendini daha kolay gösterebilirsin. Üstelik hem yaptığın iş seni mutlu eder, hem verimli çalışırsın, hem de başarı olasılığın artar.

Çalışanların yüzde 90'ı, sadece kendilerine verilen işleri yapar. Geriye kalan yüzde 10 ise, inisiyatif alarak yeni işler yapma konusunda adım atar. İşte bu yüzde 10 içinde yer alanlar, kariyer basamaklarını hızla tırmanan azınlık gruptur.

İletişime Önem Ver

İş hayatında doğru iletişim kurmak ve iyi bir "network" oluşturmak oldukça önemlidir. Yöneticine soru sormaktan çekinme. Kişisel kariyer hedeflerini yöneticinle açık bir şekilde paylaşmaktan ve kendisinden mesleki tavsiyeler almaktan korkma.

Gerek şirket içinden, gerekse şirket dışından kariyerinle ilgisi olan insanlarla kurduğun doğru iletişimler, kariyer basamaklarında mutlaka sana destek olacaktır.

Davranışların Kariyerine Yön Verir

İş yerindeki tutum ve davranışların sayesinde kariyer yolunuzda önünüze fırsatlar çıkabileceği gibi bazı kapılar kapanabilir de! Sürdürülebilir başarılı bir kariyer için bunun çok önemli olduğunu, hatta kimi zaman başlı başına bir etken olduğunu unutma. 

İş yerindeki tutum ve davranışları, sadece “insanlara pozitif yaklaşmak” olarak algılanmıyor. Ekip arkadaşlarına gösterdiğin saygı, takım çalışmasındaki tutumun, bıraktığın güvenli imaj oldukça önemli. 

Unutma!

Kariyer merdivenlerini hızla tırmanmak, emek ve sabır isteyen bir süreç. Fakat basamakları başarıyla çıktığında duyacağın maddi ve manevi haz, bu çabaya değecektir. Vizyoner bir çalışan olarak henüz ilk basamakta atacağın doğru adımlar, geleceğini güvenceye almana yardımcı olur. Kariyer hedefinde maddi ve manevi boyutu birlikte düşünerek adımlar atabilirsin. 
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç