Hayat Sigortası Hakkında Bilinmeyenler


Kategori: Önce Sen
Ana teminatı vefat olan hayat sigortaları, hayatın tatsız sürprizlerine karşı hazırlıklı olmanı sağlar. Üstelik hayat sigortaları yalnızca kendini değil, sevdiklerini de güvence altına almana imkân tanır.


Başına gelmesi muhtemel kötü sürprizlere karşı hayat standartlarını korumanı sağlayan hayat sigortaları; vefat, kaza sonucu vefat, kaza sonucu maluliyet, hastalık sonucu maluliyet, kanser koruma ve tehlikeli hastalıklar gibi teminatlar sunar. Unutmamalısın ki bu hakların elde edilebilmesi için belli yasal süreler bulunmaktadır.Hayat Sigortasında Prim İadesi Yapılır Mı?


Hayat sigortasında ödenen primlerin iadesi çoğunlukla yapılmamakla beraber, prim iadeli hayat sigortası ürünleri de mevcuttur. Prim iadeli hayat sigortalarında vefat teminatının yanı sıra yaşama hali teminatı ya da bir diğer adıyla prim iade teminatı da sunulmaktadır. Bu sayede poliçe süresi sonunda güvence altına alınan risk gerçekleşmediği durumda, ödediğin primlerin bir kısmını ya da tamamını geri alabilirsin.

Hayat Sigortasında Para İadesi Nasıl Alınır?

Prim iadesi alabilmen için sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteren bir takım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki yaş ile ilgili. Bireysel olarak sigorta sahibi olabilmen için genellikle 18-65 yaşları arasında olman gerekirken, prim iadeli hayat sigortalarında en fazla yaş kimi sigorta şirketlerince 58, kimi şirketlerce 65 veya 70 olarak belirlenmiştir.

Prim iadeli hayat sigortasında ikinci şart ise kısa süreli değil, uzun süreli poliçe sahibi olman. Minimum 3 yıldan başlayan prim iadeli hayat sigortaları, 20 yıla kadar uzun vadede satın aldığında ve vefat riski gerçekleşmediğinde prim iade teminatı sunmaktadır.

Zorunlu olmamasına rağmen bankalar tarafından kredi çeken kişilerin sahip olduğu kredi bağlantılı hayat sigortalarında da prim iadesi alman mümkün. Kredini, vadesi dolmadan toplu ödeme yoluyla kapattıysan yaptırmış olduğun sigortası poliçesinin iptalini isteyebilirsin. Bunun için yapmanı gereken tek şey bir dilekçe yazmak ve bankana teslim etmek. Ardından 30 gün içinde iaden gerçekleşir.


Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç