Güvenli Bir Gelecek İçin Tüyolar


Kategori: Önce Sen
Güvenli bir gelecek için yapılması gerekenler aslında sandığın kadar zor değil.


​Sağlığına dikkat ediyorsan, doğru besleniyorsan, kendini kazalara ve hastalıklara karşı olabildiğince koruyorsan; geriye gelecek için maddi güvenceleri oluşturmak kalıyor. Peki bunları nasıl yapabilirsin, işte küçük tüyolar:

Hayatındaki önemli şeyleri güvence altına al.

Güvenli bir gelecek için öncelikle senin için önemli olan şeyleri listele. Sağlığın, ailen, yaşam tarzın, evin, araban, antika eşyaların... İşte bu listeyi yaptıktan sonra, olası riskleri düşünerek bütün bunları güvence altına alman çok daha kolay hale gelecek.

İnsanların ihtiyaçları farklı farklıdır ve geleceklerini güvence altına almaları da onların kişisel koşullarına ve yaşam standartlarına göre değişiklik gösterir. Yaşın, sosyal statün, sağlık durumun, hatta sigara içip içmediğin bile bu listeyi etkileyecek faktörler arasında. 

İşsiz kalma riskini öngör!

Nasıl ki tatile gitmek için ya da araba almak için para biriktiriyorsan; geleceğini güvence altına almak için de kendine bir fon oluşturmalısın. Çünkü her ne kadar mükemmel bir işin olsa da bir gün kaybedebilirsin. Kovulmanız gerekmez; ya da bu risk tamamen seninle ya da senin başarısızlığınla ilgili olmayabilir. Örneğin, çalıştığın sektör aniden batabilir, dünyadaki ekonomik dengeler bir anda değişebilir... Tüm bu aklına bile gelmeyen nedenlerden ötürü işsiz kaldığında, kullanabileceğin maddi bir sigortan varsa, güvenli bir gelecek için adım atmışsın demektir. Bu noktadaki genel kural, en az 3 aylık giderlerini karşılayacak paranın kenarda bulunmasıdır. Bu sayede işler yolunda gitmediğinde kısa vadede ayakta kalabilirsin. 

Kredilerini güvence altına al!

Gelecekte kira ödememek için mortgage kredisi almış olabilirsin ya da uzun vadeli bir kredi ile farklı ihtiyaçlarını gidermiş olabilirsin. Kredi ödeme dönemin boyunca olabilecek riskleri düşünerek ya kenara en az 3 aylık kredi ödemeni koymalı, buna gücün yetmiyorsa, “kredim güvende” sigortası yaptırarak ödemelerine işsizlik teminatı sağlamalısın. Bu sayede gelecekte hem olası maddi sorunlardan, hem de beraberinde getireceği strese bağlı sağlık sorunlarından kendini korumuş olursun.

Çocuklarının eğitimine yeterince bütçe ayır!

Geleceğini güvence altına almanın bir diğer detayı ise çocuklarının iyi eğitim almalarını sağlaman. Onlara zamanında iyi eğitim olanakları sağlarsan, kendi hayatlarını kuracak güce kavuşurlar ve kendi geleceklerini güvence altına almaları kolaylaşır. Onların hayatının güzelliği, geleceğin için en güzel güvence değil midir?

Emeklilik planlarınız sağlam olsun.

Hayatının kalanını güvenceye almak için sağlam bir emeklilik planı yapmalısın. Hatta bu planı ne kadar önceden yaparsan, işlerin o kadar kolaylaşır. Maddi yüklerden olabildiğince arınmalı ve rahat bir gelecek için kendine ekstra kaynaklar yaratmalısın. 
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç