Bir anda kendimizi kucağında bulduğumuz ve 5 vazgeçilmez durum


Kategori: Önce Sen
Sürprizlerle dolu hayatta insanlar, pek çok beklenmedik durumla karşılaşabiliyor ve bu durumlarda şaşkınlıkla mutluluk bir arada yaşanıyor.


Hayata yön veren bu kırılma noktalarında en doğru kararları verebilmek için tüm olasılıklara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Eminiz ki hepiniz bu durumla ya karşılaştınız ya da zaten karşılaşacaksınız. Hadi başlayalım!

Mezuniyet

Öğrenciler, ders yükünün zorluğundan yakınırken; eğitim hayatının su gibi akıp geçtiğini fark edemiyor. Hiçbir zaman geçilemeyecekmiş gibi duran dersler geçiliyor, o asla tamamlanamayacak gibi gözüken tezler teslim ediliyor ve nihayet okul hayatını sonlandıran diploma töreni gelip çatıyor.  Diplomaları aldıktan sonra yeni mezunlar; yıllarca süren çalışmalarının ve emeklerinin karşılığını almanın gururunu, profesyonel yaşantıya adım atmalarının mutluluğunu ve okul yaşantılarının bitişinin burukluğunu bir arada yaşıyor.

İş Hayatı

Mezuniyet kutlamalarının ve yılların yorgunluğunun atıldığı o son uzun soluklu tatilin ardından yeni mezunlar, kendilerini iş dünyasının kapısında buluveriyor. İş arama sürecindeki stresli dönem nedeniyle hayallerdeki kariyer hedefleri ileri bir tarihe ertelense de işe başlanan ilk günün heyecanı yeni bir yaşantıya başlangıç yapmanın mutluluğunu da beraberinde getiriyor. İş hayatına atılanlar; yoğun mesailer, sorumluluklar ve görevlerle dolu bir serüvene başlıyor. İlk maaşın verdiği gurur ve neşe ise tüm işin yorgunluğu silip atıyor.

Evlilik

Uzun süre boyunca devam eden ilişkiler evlilikle sonuçlandırılmak istendiğinde; evliliğin tüm aşamaları aylar, hatta yıllar öncesinden en ince ayrıntısına kadar planlanmış olsa  bile nişan, düğün gibi merasimler hep bir anda ortaya çıkıvermiş gibi hissettiriyor. İnsanlar yetişkinliğin ve ömür boyu bağlılığın bir başlangıcı olarak gördükleri evlilik için ne kadar hazırlıklı olsalar da büyük değişiklikleri erteleme içgüdüsü nedeniyle düğünler hep ani gelişen olaylar gibi görülüyor.

Ebeveyn Olmak

Birlikteliklerini bir bebekle taçlandırmak isteyenler; çocuk sahibi olmadan önce bin bir türlü hazırlık yapıp hayatlarına girecek bu yeni birey için her şeyi planlasalar da doğumdan sonra değişen hayatlarının şaşkınlığı içine düşebiliyor. Ebeveyn olmanın büyük sorumlulukları beraberinde getirdiğini keşfeden ebeveynler; uykusuz geçirdikleri gecelere, feragat ettikleri eğlencelere ve geride bıraktıkları eski yaşantılarına karşın mutluluğun heyecanla buluştuğu bu süreci hayatlarının en keyifli dönemi olarak nitelendiriyor.

Emeklilik

Emeklilik, özellikle de çalışma hayatına yeni atılanlar ve sık sık iş değişikliği yapanlar tarafından son derece uzak bir hayal olarak görülüyor. Kimileri ise maddi kaygılar nedeniyle emeklilik planlarını hep bir sonraki seneye ertelemek zorunda kalıyor. Çoğu kişi tarafından yaşlılıkla özdeşleştirilen emeklilik dönemi, aslında insanların en verimli ve en özgür oldukları çağlara tekabül ediyor. Yoğun çalışma temposuna alışan bünyeler emekli olduktan sonra bir anda hayatlarının bambaşka bir şekil aldığını düşünüyor ve bu özgürlüğe adapte olmaları uzun bir zaman alabiliyor.
Sen de emekliliğin keyfini çıkarırken maddi kaygıları bir kenara koymak için NN Hayat ve Emeklilik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanabilirsin. 

Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç