Sparklab! Yeni inovasyon departmanımız, NN Dünyası’na Hoşgeldin!


Kategori: NN'de Yaşam
Röportaj: Eda Atalay – Kurumsal İletişim


NN Hayat ve Emeklilik dünyasına yeni katılan Sparklab! Yeni inovasyon departmanımız. Bize Sparklab'i ve kuruluş amacını anlatabilir misiniz?

Keyifle! Bildiğiniz gibi yeni nesil teknolojiler ile insan davranışları değişiyor. Sigorta sektörü değişimi diğer sektörlere kıyasla nispeten ağırdan alan bir algıya sahip. Sparklab ile bu algıyı yıkıp geleceğin sigorta ve emeklilik şirketini oluşturmayı amaçlıyoruz.

Son birkaç yıldır, dijitalde kendimizi göstermeye başlayan bir marka olduk, Sparklab ile de sigorta şirketleri arasında inovasyon anlamında bir ilke imza attık diyebiliriz. Bu departman kurulurken, nelerden ilham alındı?

Dünyada bir girişimcilik rüzgarı esiyor. Sigorta sektörünün de altında konumlandırıldığı FinTech (Finans Teknolojileri) ekosistemi de hızla büyüyor. Sparklab departmanı kurulurken girişim ve girişim kültüründen ilham aldık. Bilindiği gibi NN Hayat ve Emeklilik, 18 ülkede hizmet veren köklü sigorta ve yatırım yönetimi şirketi NN Group çatısı altında faaliyet gösteriyor. Elimizde önemli bir deneyim ve birikim var. Bu gücümüzü kullandık, değişen müşterilerimizi gözlemledik ve yalın girişim kültüründen esinlendik. spark-lab.jpg             Şevin Ballıktaş (solda) ve Sevinç Ener (sağda) ile Spark Lab hakkında konuştuk.                            

Sparklab NN'i nereye taşıyacak dersiniz?

NN Hayat ve Emeklilik sektörde yeniliklere hızlı adapte olan ve birçok noktada da öncülük eden bir şirket. Bu açıdan ekibimize güveniyoruz. Sparklab günümüze değil daha da ötesine, yarından sonrasına odaklanıyor. Bizi geleceğe ve hiç dokunulmamış yeni müşterilere taşıyacak diyebiliriz.

Hayata geçirmek üzere olduğunuz ve bizimle paylaşabileceğiniz projeler var mı?

Dumanı üzerinde olan ve Haziran ayında lanse edeceğimiz bir projemiz var. Şimdilik detayları bizde kalsın, heyecanımızı bir sonraki röportajımıza saklayalım. İpucu olarak yeni kanallar ile müşterilerin hayatını kolaylaştıracağız diyebilirim. 
 
NN ülkeleri içerisinde de Sparklab yaygın mı? Başarılı uygulamaları birbirinizle paylaşabiliyor musunuz?

İlk inovasyon ofisimiz Sparklab Hollanda’da 2 yıl önce kuruldu. Startup ekosisteminde merkez ofisimizden ayrı bir lokasyondaki ekibimiz birçok başarılı projeyi hayata geçirdi. Örneğin, paylaşım ekonomisi trendini takip ederek hayata geçirdiğimiz araç paylaşımı uygulaması “Gappie” bunlardan biri. Şirket dışında daha çok dışarıya dönük bir ekibin kattığı değer fark edilince de Türkiye’nin de içinde olduğu 5 ülkede daha 2017 sonuna kadar Sparklab kurulması planlandı. Türkiye’de iki kişilik küçük bir ekibiz ama diğer ülkeler ile günlük iletişim kurduğumuz ağlarımız var. Birçok startup şirket gibi Slack üzerinden haberleşiyoruz.

Diyelim ki aklınıza yatan, dünyada çok güzel örnekleri olan ancak Türkiye'de uygulamakta zorlanacağınız bir proje, ürün ya da fikir geliştirmek istiyorsunuz. Sparklab mantığı bu süreçte nasıl bir yol izleyecek?

Yalın Girişimin de sahiplendiği tasarım odaklı düşünme modeli ile ilerliyoruz. Bizim için hiçbir projede uygulanabilir ya da uygulanamaz ayrımı yok. Hızlıca prototip hazırlayıp test ediyoruz. Testlerimizde başarısız olan çalışmalarımızdan öğreniyoruz, potansiyel gördüğümüz projeleri ölçeklendiriyoruz. 

Sparklab'in sizi en çok heyecanlandıran tarafı ne?

Şirketin geleceğine odaklanan kurumsal hayatta bir girişim olmak. Girişimlerden farkımız arkamızda NN Hayat ve Emeklilik’in deneyimi de var. Hem bu gücü kullanabiliyoruz hem de alışık olunanın aksine prosedürlere takılmadan hızlı hareket edebiliyoruz. 

Sparklab'in bir rengi, mottosu olsa ne olurdu?

NN Hayat ve Emeklilik ile benimsediğimiz için mi bilmem ama cevabım turuncu! Mottomuz ise: Yarından sonrasına odaklanarak hayata değer katmak!

Sparklab alışık olduğumuz sigorta kültüründen farklı! Peki ya nasıl bir ekipten oluşuyor?

Yine farklı :) Şimdilik iki kişilik bir ekibimiz var. 
Sparklab Departman Yöneticisi Sevinç Ener, farklı sektörler ve iş tecrübelerini içeren 15 yıllık kariyerine, 2013 yıldan beri NN’de devam ediyor. Görevi süresince Yönetim Kurulu Danışmanı ve İş Geliştirme & Strateji Müdürü olarak üst düzey pozisyonlarımızda çalıştı. Hali hazırda Pazarlama ve Alışverişçi Davranışları üzerine akademik çalışmaları da devam ediyor.

Sparklab Proje Yöneticisi Şevin Ballıktaş’ın farklı uzmanlıkları ile sektöre yenilikçi bakış açısı geçirmesi bekleniyor. Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu olan Ballıktaş, 6 yıllık kariyerinde global şirketlerde Eticaret Müşteri Yöneticisi, Eticaret Ticari Pazarlama, Dijital Pazalama Yöneticisi olarak ve Türkiye kökenli bir mobil uygulamanın kuruluş aşamasında Pazarlama Müdürü olarak görev aldı. Sosyal bağış platformu girişiminde yönetim kurulu üyeliği halen devam ediyor. 
spark-lab-sevinc-ener.jpg

Kurumsal ortamda girişimcilik zor olmuyor mu?

Olmaz mı! Diğer departmanlardan destek almamız gereken çok fazla konu var. Ayrıca birçok noktada da kesişiyoruz. Bu yüzden ilk adımımız şirket içinde Sparklab’i anlatmak oldu. İkinci adım olarak da NN Hayat ve Emeklilik ofisi dışında bir çalışma alanı belirledik. Birçok freelance ve girişimci ile ortak çalışma alanı paylaşıyoruz. Dışarıda olmanın farklı kaynaklardan beslenebiliyoruz. Hem de hedeflediğimiz daha hızlı olma ihtiyacını çalışma alanımızdaki ekiplerden sağlıyoruz. 
 
Sizin paylaşmak istediğiniz bir nokta var mı?

Türkiye’de Fintech hızla büyüyor. 2016 yılında Türkiye’de girişimlere yapılan yatırımın 47%’si FinTech şirketlerine yapıldı. Rakiplerimizin aksine bu durumu tehdit değil fırsat olarak görüyoruz.  Sparklab yapısını daha çok startup ekosisteminde olacak şekilde kuruyoruz. Fintechler ile de daha çok dirsek temasında olup birlikte büyümeyi amaçlıyoruz. Bizimle iletişime geçmek isteyen girişimcileri ve yapılabilir ortak projeleri dinlemeye de her zaman hazırız. 
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç