Son 5 Yılın Oscar Kazanan Filmleri


Kategori: Kültür-Sanat
Her yıl şubat ayının sonunda verilen ve kısaca Oscar olarak bilinen dünyanın en ünlü sinema ödülleri, aslında Amerikan Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi tarafından veriliyor, kazananları şöhrete ve paraya kavuşturuyor.


Bu sene Hollywood Dolby Tiyatrosu'nda 26 Şubat 2017 tarihinde yapılan Oscar Ödül Töreni, büyük bir skandala da imza attı. Woody Allen ve Faye Dunaway tarafından sunulan en iyi film ödülünün zarfları karışınca ödül önce La La Land'e verildi. Ancak yapılan yanlışlık teşekkür konuşması sırasında ödülün yanlış filme gittiği söylendi. Heykelcik, asıl sahibi olan Moonlight ekibine biraz kızgınlıkla da olsa devredildi. 40 dakikadan uzun ve Los Angeles sınırları içinde paralı gösterim yapan bir sinemada en az 1 hafta gösterimde kalmış tüm filmlerin aday gösterilebileceği ve 1928 yılından beri verilen en iyi film ödülünü son 5 yılda hangi filmler kazanmış içeriğimizde bulabilirsiniz.

2013: Argo (Yönetmen: Ben Affleck)

Gerçek bir olaydan uyarlanan filmde, 1979 İran Devrimi sırasında Kanada Büyükelçiliğine sığınan 6 Amerikalı diplomatın "Canadian Caper" adı verilen operasyonla kurtarılması anlatılıyor. Aslında gizli kalması gereken konu, 2007 yılında operasyondan sorumlu CIA ajanı Tony Mendez'in kaleme aldığı "The Master of Disguise” adlı kitap ile ortaya çıkartılıyor ve Ben Affleck yönetmenliğinde sinemaya aktarılıyor. Film ayrıca en iyi uyarlama senaryo ve en iyi kurgu ödüllerinin de sahibi oluyor.

2014: 12 Yıllık Esaret (Yönetmen: Steve McQueen)

Solomon Northup'un 1853 yılında yazdığı otobiyografik eseri "Twelve Years A Slave" özgür bir Afrikalı-Amerikalı olarak doğan eğitimli Northup'un, 1841 yılında sarhoş edilip kaçırılarak güneyde, köleliğin hala sürdüğü Lousiana'da 12 yıl boyunca köle olarak kullanılmasını anlatıyor. Chiwetel Ejiofor'un başrolunde oynadığı ve yapımcılığını Brad Pitt'in üstlendiği filmi ise İngiliz yönetmen Steve McQueen yönetiyor. Yönetmenin gedikli oyuncusu Fassbender'in köle sahibi Edwin Epps'i başarı ile canlandırdığı filmde Lupita Nyong'o ise en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünün de sahibi oluyor.

2015: Birdman (Yönetmen: Alejandro González Iñárritu)

Birdman ya da Cahilliğin Unutulmaz Erdemi, Michale Keaton, Emma Stone, Edward Norton ve Naomi Watts'un başrollerinde olduğu, yönetmenliği ve yapımcılığının yanı sıra senaryosunun da Alejandro González Iñárritu tarafından kaleme alındığı bir kara mizah film olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda çok meşhur olan süper kahramanların ti'ye alındığı filmde, bir zamanlar Birdman adında uçan bir süper kahraman canlandırmış olan ve bugün 50 li yaşlarını yaşayan Riggan Thompson adlı aktörün Broadway sahnelerinde kendini entellektüel çevreye kabul ettirme çabasını anlatıyor. Film aynı zamanda en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo ve en iyi sinematografi ödüllerini de alıyor.

2016: Spotlight (Yönetmen: Tom McCarthy)

Yine gerçek bir hikayeden uyarlanan film, halen başarı ile görevini yürüten Boston Globe gazetesinin araştırma ekibi Spotlight'ın 2001 yılında ortaya çıkardığı ilk hikayesine dayanıyor. 2001 yılında göreve başlayan yeni editör Marty Baron'un dikkatini çeken küçük bir haber, Massachusetts'de 90 tacizci papazın isminin tek tek ortaya çıkarılması ile son buluyor ve Spotlight ekibi 11 Eylül olaylarının baskısına ve kendilerine Boston Başpiskoposluğu tarafından açılan davaya rağmen hikayeyi yayınlıyor. En iyi özgün senaryo ödülünü de alan film, senaryosunda bulunan çok derin diyaloglarla bu ödülü de sonuna kadar hak ediyor.

2017: Moonlight (Yönetmen: Berry Jenkins)

Tarell Alvin McCraney'in "In Moonlights, Black Boys Look Blue" adlı kitabından uyarlanan filmde, hayatının 3 ayrı dönemi ile uyuşturucu satıcısı siyahi Chiron karakteri anlatılıyor. Bücür-Chiron ve Siyah olarak 3 bölüme ayrılan film, 2016 yılında çekilmiş tüm filmler arasında en iyi 10 filmden birisi olarak da kabul ediliyor. Çekimleri Miami'de yapılan filmde, birbirlerinin oyunculuklarından etkilenmemeleri için yönetmenin isteği üzerine  çekimler boyunca Chiron'un 3 dönemini canlandıran oyuncular, birbirleri ile hiç tanışmıyorlar ancak film tamamlandıktan sonra bir araya geliyorlar.
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç