İstanbul İçin Yazılmış Şarkılar


Kategori: Kültür-Sanat
İstanbul için yazılmış şarkılar, dünden bugüne pek çok hikayeye de tanıklık ediyor.


​Yedi tepesi, denizi,  Anadolu’ya Avrupa’ya bağlayan boğazı ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı tarih kokan sokaklarıyla İstanbul; adına şiirler, öyküler, romanlar, masallar ve elbette ki şarkılar yazılmış bir şehir. İstanbul, yıllardır farklı müzik türlerine ait, farklı eserlerin ortak noktası olmaya devam ediyor. Eski ve yeni birçok şarkı İstanbul’dan ilham alıyor, İstanbul’un kokusunu taşıyor.


Birsen Tezer – İstanbul

Birsen Tezer’in dingin ve sakin sesinden dinlemeye doyamayacağınız şarkı, İstanbul’un denizini, yükselen seslerini, hüzünlü yanını sevgilinin suretine katıyor. Tezer, “Dört dakikada bir motorun acelesine inat”, İstanbul aşkından vazgeçmiyor.

Duman – İstanbul

Ünlü Türk rock grubu Duman, İstanbul’un en karanlık ve acımasız yanlarını, sanki bir türlü vazgeçilemeyen serseri bir aşıkmış gibi anlatıyor. Duman’a göre İstanbul, gece-gündüz durup dinlenmiyor, hiç uyumuyor ve yaşamaktan hiç de çekinmiyor.

Sezen Aksu – Ah İstanbul

Derin sözleriyle her kesimden insana hitap eden Sezen Aksu’nun Ah İstanbul’u, İstanbul için yazılmış şarkılar arasında en bilineni. Ah İstanbul, aşkını ve hayal kırıklığını bu şehir ile yaşayanlara hitap ediyor.

Teoman – İstanbul’da Sonbahar

İstanbul, Orhan Pamuk’un romanlarında anlattığı gibi bir hatıralar şehri. Teoman şarkısında, milyonlarca kişinin hayatından parçalar taşıyan şehri, anılarıyla birleştirip kişiselleştiriyor. Kız Kulesi, Adalar, puslu akşamüstleri ve yağmur aracılığıyla, İstanbul’un hüzünlü sonbaharını en güzel şekilde anlatıyor.

Levent Yüksel – İstanbul

İstanbul, kimileri için bir aşk, bir tutku. Sezen Aksu sözlerini taşıyan ve Fahir Atakoğlu’nun eşsiz müziğiyle bestelenen İstanbul, otantik melodileri ve Levent Yüksel’in özgün yorumuyla klasikler arasında yer alıyor. Şarkı, İstanbul aşkını, bir kadını severcesine, oya gibi işliyor: “Dua gibi, büyü gibi, ezberledim hasretini yarim İstanbul, gel öpeyim gerdanından.”

Ezgi’nin Günlüğü –İstanbul

Ezgi’nin Günlüğü’nün o nostaljik melodileri, İstanbul şarkısında şehre küçük bir sitemde bulunuyor. Başka şehirden gelip,İstanbul’un karmaşasına ve rüzgarına kapılanların sesi oluyor ve soruyor: “Hani taş toprağın altın İstanbul?”

Pamela – İstanbul

“İstanbul seni kaybetmiş, ilaçlayıp berbat etmiş.” diyen rock-punk şarkıcısı Pamela, aşkı ve şehrin yükünü aynı parçada bir araya getiriyor.

Sertab Erener - İstanbul

Sertab Erener’in İstanbul’a has, farklı ezgilerin bir araya geldiği, enerjisi oldukça yüksek bir şarkı. Şehri ve şehirde yaşayanları anlatan şarkı, aynı zamanda biraz da sitem edip İstanbul’u çekiştiriyor. Ve aşka sesleniyor: “İstanbul sever seni sen beni seversen. İstanbul döver seni, sen beni üzersen.”

Edip Akbayram - Bekle Bizi İstanbul

Özgün müziğin güçlü sesi Edip Akbayram, Bekle Bizi İstanbul’da şehre olan hasretini anlatıyor. Parklarından bahçelerine, meydanlarından denizine tüm özlemini tek tek dile getiriyor.

MFÖ – Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da

Hüznünü İstanbul ile paylaşan bir aşığın sözlerinden oluşan Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da, içinde İstanbul geçen klasikler arasında yerini alıyor. MFÖ’nün unutulmaz parçası, hüzünlü bestesiyle dinleyenleri yağmurlu bir İstanbul sabahına götürüyor.

Her şehrin kendine has bir ritmi ve kargaşası olsa da İstanbul’un trafiği, bitmek bilmeyen heyecanı ve telaşı hiç tükenmiyor. Şehirde oluşabilecek ani kazalar, olumsuzluklar ve daha fazlası için NN Hayat Emeklilik’in İstanbul sigorta acentelerinden birini ziyaret edebilirsiniz. Ferdi Kaza Sigortası ya da Hayat Sigortası seçeneklerini inceleyerek, geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç