Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi (OKS) Nasıl Çalışıyor?


Kategori: İyi Yaşa
Otomatik katılım sisteminin (OKS) yürürlüğe girdiği 2017 yılından itibaren binlerce kamu ve özel sektör çalışanı sisteme dâhil oldu.


Sisteme dâhil olan birçok katılımcının sisteme katılma, sistemin faydalarından yararlanma ve sistemden ayrılma gibi konularla ilgili kafalarında halen birtakım soru işaretleri var. Bu yazımızda tüm bu soru işaretlerinin cevabını bulabilirsin.

2019 yılı itibarıyla 5 ile 9 arası işçi çalıştıran işyerlerinde de 45 yaş altı çalışanlar için katılımın zorunlu hale geldiği sistemde, emekli olmaya hak kazanabilmen için iki temel şart bulunuyor: Sistemde en az 10 yılını doldurmak ve 56 yaşını tamamlamış olmak.

Mevcut bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi, OKS’de de %25 devlet katkı payı desteği geçerli. Üstelik cayma süresi sonunda sistemde kalmaya devam edersen, 1000 TL tutarında ek devlet katkısı da sağlanıyor. Eğer emekli olduğunda yıllık gelir sigortası kapsamında en az 10 yıl süreli olarak sistemde kalmaya devam edersen, birikiminin %5’i oranında ek devlet katkısına da hak kazanmış oluyorsun.Bireysel Emeklilikte Para İadesi Ne Zaman Yapılır?


Otomatik katılım sisteminden ayrılmak istediğinde takip etmen gereken birkaç adım var.

Öncelikle, sisteme otomatik olarak giriş yapıldıktan sonraki 2 ay içerisinde sistemden cayma hakkını kullanabilirsin. Bu 2 ay içerisinde sistemden çıkış yapmak istersen herhangi bir kesinti yapılmaksızın, yaptığın tüm ödemeler 10 iş günü içerisinde iade edilir. Bu süreyi geçirdikten sonra yapacağın çıkış taleplerinde ise yalnızca fon işletim gider kesintisi uygulanır. Bu kesintinin ardından geriye kalan paran 20 iş günü içinde iade edilir.

İptal işlemlerini acenteler aracılığıyla yapabileceğin gibi, sistemine dâhil olduğun emeklilik şirketinin çevrim içi iletişim kanalları ya da müşteri iletişim merkezi ile de gerçekleştirebilirsin.

Benzer İçerikler

Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Bilmen Gereken 5 Önemli Madde

Oldukça kapsamlı bir sigorta türü olan ferdi kaza sigortası, genel tanımı dışında birçok farklı detayı da içeriyor.

‘’İyi Yaşa’’mak Çok Kolay! Nasıl Mı?

İyi yaşamak tüm dış etkenlerden bağımsız bir olgu, çok kolay ve sadece senin elinde.

Emekliliğinizi Keyifle Geçirmek Hayal Değil

Çalışma hayatınız süresince elde edebileceğiniz birikimler ve bu birikimleri değerlendirme yollarınız birbirinden farklı seçeneklerden oluşuyor.

Hesaplama Araçları

İyi Yaşa Hayat Sigortası Prim Hesaplama

İyi Yaşa Hayat Sigortası Prim Hesaplama Hesaplamaya Başla

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç