‘’İyi Yaşa’’mak Çok Kolay! Nasıl Mı?


Kategori: İyi Yaşa
İyi yaşamak tüm dış etkenlerden bağımsız bir olgu, çok kolay ve sadece senin elinde.


​Her gün nefes alabilmenin yaşamak sayılmadığı bir dönemdeyiz. Yüzyıllar önceki atalarımızın kafasında bizdeki kadar daha iyi, daha mutlu, daha tatminkar bir hayat yaşamaya dair bu kadar çok soru yoktu. Her geçen sene biraz daha artan farkındalıklarımız beraberinde yaşam kalitemize dair de sorular ve sorunlar getirdi. Artık hepimiz yaşadığımız hayattan memnun değiliz ve daha iyi yaşamanın yollarını arıyoruz. 

Güzel bir haberimiz var! İyi yaşamak tüm dış etkenlerden bağımsız bir olgu, çok kolay ve sadece senin elinde. Peki ne yapmak gerek?

Geçmişi geçmişte bırak

Hepimiz geçmişten gelen deneyimleri biriktirdiğimiz ve her geçen gün ağırlaştırarak yanımızda taşıdığımız bavullarımız var. Ancak bugünü ve yarını daha iyi yaşayabilmenin için geçmişi geçmişte bırakmak ve bavulumuzu yarına olabildiğince boş taşımak. Hatta yapabiliyorsan bırak o bavulu, kendine gereksiz yük etme.

Vücuduna iyi bak

Kişisel gelişimin en önemli maddelerinden biri kendine iyi bakmaktır. Yediğin yemekten, yaptığın fiziksel aktivitelere kadar her şey bedenine verdiğin değerin bir göstergesi. Nasıl ki sevdiğin birisine her şeyin en iyisini vermek için emek harcıyorsan aynı şeyi vücudunuz için de yapmalısın. Çünkü yarın daha iyi olabilmen yolu ondan geçiyor.

Üret

Gündelik hayat içinde reklamdan arkadaşlarına kadar her şey sana dolaylı ya da direkt olarak "tüket" mesajı veriyor olsa da daha iyi bir hayatın yolu aslında üretmekten geçiyor. Çünkü tüketen bir birey olduğunda sadece bir eşyayı, parayı ya da ilişkileri değil kendini de tüketiyorsun. İnsan beyni öğrenmeye, gelişmeye, üretmeye programlanmış ve bu dengeyi koruyamadığında psikolojin kötü yönde etkilenecektir.

Olayları kişisel alma

Duygulara sahip varlıklar olarak başımıza gelen olaylar, yapılan tavırlar karşısında alınman, incinmen çok doğal ancak bunun farkında olarak bir sınır koyman gerek. Çünkü iyi olmanın, iyi yaşamanın tek yolu iç huzurdan geçiyor ve olayları olduğundan daha büyütmenin ne sana ne de çözüme faydası var. Karşına çıkan olumsuzluklara dışarıdan bak ve bırak iç dünyana değmeden uzaklaşsın.

Sahip olduklarına şükret

Şükretmek hep yanlış anlaşılan ve yetinmek olarak algılanan bir kavram. Hayatında sahip olduğun tüm maddi ve manevi değerler için şükretmek sana hem bugün için neleri başardığını hatırlatır hem de yarın daha fazlasını yapmak için motivasyon olur. Ancak ufak bir hatırlatma yapalım sahip olduklarına şükretmek yetinmek demek değildir. Sadece elindekinin değerini bilmektir. Hayatında daha fazlasını istediğin şey mutluluk, huzur, para ya da iyi bir arkadaş çevresi gibi pek çok şey olabilir ve daha fazlasını istemek açgözlülük de suç da değil. 

Hayallerini hedeflerine dönüştür

Hayal kurmak insanı iyi hissettiren motive eden bir şey ama hayallerinin sadece hayal olarak kalmasını istemiyorsan bir şeyler yapmalısın. Hem de hemen! Yapılan bir araştırmaya göre hayal kurup sadece olmasını bekleyenler zaman geçtikçe içten içe gerçekleşmeyeceğine inandıkları için depresyona meyilli olurken hayalleri için neler yapmaları gerektiğini belirleyip aşama aşama yol alanlar çok daha başarılı ve mutlu oluyorlar. Hayallerini hedeflere çevir ve her ay her hafta ya da her gün bununla ilgili ilerleme sağlayacağın bir adım at. 
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç