Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Bilmen Gereken 5 Önemli Madde


Kategori: İyi Yaşa
Oldukça kapsamlı bir sigorta türü olan ferdi kaza sigortası, genel tanımı dışında birçok farklı detayı da içeriyor.


Yaygın şekilde bilinen ve kullanılan sigorta çeşitlerinden biri olan ferdi kaza sigortası, sigortalının kaza sonucu göreceği zararları kapsamakla birlikte sigortalıyı koruma altına alıyor.

Seni ve sevdiklerini güvence altına alan ferdi kaza sigortası , en genel tanımı ile; herhangi bir kaza durumunda yaşanabilecek kayıpları güvence altına alıyor. Oldukça kapsamlı bir sigorta türü olan ferdi kaza sigortası, genel tanımı dışında birçok farklı detayı da içeriyor. 

Ferdi Kaza Sigortası 3 Farklı Konuda Teminat Sunuyor

Hayatta karşılaşılabilecek en kötü sürprizler arasında yer alan ve maalesef sıkça yaşanabilen kazaların çeşitli önlemlerle önüne geçilmeye çalışılsa da her zaman kaçışı olmayabiliyor. Bu tarz durumlarda oluşan zararın karşılanmasına dair büyük ölçüde yardımcı olan ferdi kaza sigortası, temel olarak üç farklı durumda teminat hizmeti sunuyor. Bunlar; kaza sonucu tedavi masrafları teminatı, devamlı sakatlık teminatı ve vefat teminatı.

Ferdi Kaza Sigortası Ödenen Vergiden Düşülüyor

Mevcut Gelir Kanunu'nda yer alan düzenlemeler nedeniyle yaptıracağın ferdi kaza sigortası sonucu vergi indirimi uygulanıyor. Örneğin; %25'lik vergi diliminde bulunuyorsan ve aylık geliriniz 2.000 TL, ferdi kaza sigortasına ödediğiniz aylık prim ise 100 TL ise yapılacak olan %25 indirim nedeniyle 75 TL ödemiş oluyorsun. İndirimden yararlanabilmek için çalıştığın yerin muhasebe ya da personel birimine sigorta prim ödemelerin ilgili belgeleri teslim etmen yeterli.

Ferdi Kaza Sigortasının Hayat Sigortasından Farkı

Ferdi kaza sigortası, seni ve sevdiklerini kazalar sonucu oluşabilecek vefat, sakatlık, tedavi gibi farklı durumlara karşı güvence altına alıyor. Hayat sigortası ise sebebi fark etmeksizin herhangi bir vefat durumunda hizmet sunulmasını kapsıyor. Ancak hayat sigortası, paket içeriğine bağlı olarak vefat dışı bazı olayları da teminat altına alabiliyor.

Ferdi Kaza Sigortası Birçok Olayı Kapsıyor

Ferdi kaza sigortası dendiğinde genellikle akla ilk ve sadece trafik kazaları geliyor olsa da kaza tanımı içinde değerlendirilen her şey ferdi kaza sigortasının tamamen ya da kısmen teminat güvencesi altında bulunuyor. Temel şartı "Ani ve harici bir olay sonucu sigortalının iradesi dışında arızaya maruz kalması." olan ferdi kaza sigortası, aynı zamanda gazların teneffüsünden yanıklara, sinirlerin incinmesi veya kopmasından hayvan ısırması veya sokmasına kadar pek çok olayı kapsıyor. 

Ferdi kaza sigortası hakkında bilmeniz gereken 5 önemli maddeyi öğrendiğinize göre artık kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliği için bir adım atmalı ve daha fazla zaman kaybetmeden ferdi kaza sigortası yaptırmalısın. 

Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç