Emekliliğinizi Keyifle Geçirmek Hayal Değil


Kategori: İyi Yaşa
Çalışma hayatınız süresince elde edebileceğiniz birikimler ve bu birikimleri değerlendirme yollarınız birbirinden farklı seçeneklerden oluşuyor.


​Bolca boş vakit, daha az sorumluluk ve hep hayal edilen şeyleri yapmak için gereken gelir... Emekliliğin insana düşündürdükleri çoğu zaman iyi yönde ve pozitif olsa da dikkat edilmediği takdirde gerçekler çok daha farklı sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle emekliliğe giden sürecinizi ve emekliliğinizi akıllıca planlayabilir, böylece siz de keyifli bir geleceğe adım atabilirsiniz.

Keyifli Bir Emekliliğin Temelleri Çalışırken Atılmalı

"Nasıl olsa daha gencim."  ya da "Emekliliğime daha çok var." gibi düşünceler, sonu hayal kırıklığı ile biten yolun başlangıcındaki önemli hatalar arasında yer alıyor. Emeklilik dönemi yaklaştıkça elde edilecek olan birikimler giderek daha kısa vadeli bir hale geleceği için emekliliğe olan katkısı da dikkate değer nitelikte olmayabiliyor. Bu yüzden emekliliğinizin hayat standartlarınızda büyük düşüşlere sebep olmaması için önceden önlemlerinizi almanız gerekiyor.

Emeklilik, her zaman için her koşulda oldukça keyifli bir süreçmiş gibi düşünülse de sürekli uzayan emeklilik yaşı, buna rağmen düşen emeklilik gelirleri, tüm bu olumlu düşünceleri tersine çevirebiliyor. Haliyle çalışırken kazanılan gelirler, emekli olunduğunda büyük ölçüde azalıyor. Bu da yaşam kalitesinin düşmesi, sürekli hayali kurulan aktivitelerin yapılamaması ve genel olarak geçim sıkıntısı anlamına geliyor. Ancak çalışırken elde edilen gelirlerden yapılabilecek tasarruflar, emeklilik döneminizde tüm bu tatsız olaylarla karşılaşmanızın önüne geçebiliyor.

Çalışma hayatınız süresince elde edebileceğiniz birikimler ve bu birikimleri değerlendirme yollarınız birbirinden farklı seçeneklerden oluşuyor. 

Örneğin; en bilindik ve basit yöntemlerin başında birikimlerinizi dövize veya altına çevirmek geliyor. Bu yöntem kolayca ve küçük miktarlarla dahi gerçekleştirilebildiği için ülkemizde en çok tercih edilen yatırım yöntemleri arasında bulunuyor. Ancak döviz ve altın, değerlerindeki devalüasyondan dolayı her zaman kazançlı çıkmayı vadetmiyor. 

Bir diğer yaygın yatırım şekli olan gayrimenkul ise kuşkusuz Türkiye'deki en kazançlı yatırım yöntemlerinden birini oluşturuyor. Ancak mevcut koşullarda krediyle dahi olsa çoğu kişinin kazancı gayrimenkul satın almaya yetmeyebiliyor. Bu da insanları daha küçük miktarlarda yatırımlar yapmaya yöneltiyor.

Makul Tutarlarla Geleceğinizi Garanti Altına Alın

Tüm bu yatırım yöntemlerinin ötesinde hem emeklilik hem de birikim amacıyla değerlendirebileceğiniz diğer bir alternatif ise bireysel emeklilik sistemi. BES sayesinde bütçenizi zorlamadan aylık olarak birikim yapabilir, belirli bir süre bu birikimleri ödediğiniz takdirde çeşitli teşvik ve avantajlarla beraber dilediğiniz gibi geri almaya hak kazanabilirsiniz. 

Üstelik yatırım yapacağınız fonu kendiniz belirleyebilir, bireysel emeklilik primlerini ödeyemediğiniz dönemlerde ise bu durumu banka ya da sigorta şirketinize bildirerek tekrar uygun oluncaya kadar zaman talep edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuzda sadece sizin ödemeleriniz değil; devletin ödemeleri de devreye giriyor. Yıllık olarak ödediğiniz toplam prim miktarının %25'lik kısmını devlet karşılıyor ve böylece 1/4 gibi ciddi bir oranda kazanç elde ediyorsunuz. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmeniz içinse en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bireysel emekliliğe hak kazandıktan sonra ister aylık olarak ödemelerinizi geri alabiliyor isterseniz toplu şekilde de çekebiliyorsunuz.

Keyifli bir emeklilik için atılması gereken adımları öğrendiğinize göre NN Hayat ve Emeklilik'in bireysel emeklilik sistemine katılabilir, böylece yaşam kalitenizin düşmediği, ek gelirli bir yaşlılık süreci geçirebilirsiniz.
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç