Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?


Kategori: Bizden Söylemesi
SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olan tamamlayıcı sağlık sigortası, hastanın ödemesi gereken fark ücretini karşılayan bir sağlık poliçesidir.


Özel sağlık sigortasına kıyasla, aynı kalitedeki sağlık hizmetinden çok daha düşük primlerle yararlanma fırsatı sunan tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmanın ön koşulu SGK’lı olmaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı yer almaktadır. Yatarak tedavi teminatı genellikle limitsiz sunulurken, ayakta tedavi teminatı seçilen sigorta şirketine göre değişmekle birlikte 6, 8, 9 veya 10 adet doktor muayenesinden oluşmaktadır.

Doğuştan gelen hastalıklar ve sağlık sigortası başlamadan önce ortaya çıkmış olan hastalıklar ve bu hastalıklardan doğacak tedavi masrafları tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanmaz. Muayene sonrası doktorların verdiği ilaçların masrafları da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer almazken ilaçlar SGK tarafından karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, ayakta tedaviler için satın aldığın andan itibaren geçerlidir. Yatarak tedavi teminatından ise genellikle 3 aylık bir süre geçtikten sonra yararlanabilirsin. Bu süre dolmadan yapacağın yatarak tedavi masrafları sigorta şirketin tarafından karşılanmayacaktır. Süre dolduktan sonra ise 24 saati aşan ve hastanede yatış gerektiren tedavi masraflarının %100’ü yatarak tedavi teminatın kapsamında karşılanacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetinden sıkıntısız faydalanman için dikkat etmen gereken birkaç püf noktası daha var.

Öncelikle, doktor muayenesi için hastaneye gitmeden evvel sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneler listesini dikkatle incelemeli ve tedavi olmak istediğin hastane ya da doktorun sigorta şirketin ile anlaşmalı olup olmadığını kontrol etmelisin.

Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneye gittiğinde yapman gereken tek şey banko görevlisi ile TC kimlik numaranı paylaşmak olacaktır. Kimlik bilgilerini paylaştıktan sonra doktor muayenesine girebilirsin. Muayene sonrası ödeyeceğin tek ücret devlete ödemekle yükümlü olunan 15 TL tutarındaki katkı payı olacaktır. Katkı payı ödemesi dışında senden hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç