Para Biriktirmenin Gizli Olmayan Sırları


Kategori: Bizden Söylemesi
Alınacak birkaç önlem ve yapılacak küçük değişiklikler ile para biriktirmek hiç de zor değil. İşte para biriktirmenin gizli olmayan sırları.


​​Hedeflerini  gerçekleştirmek, aniden ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak, bütçeni aşan durumlarda, zor günlerde kullanmak için bir birikim sahibi olmak çok önemli. Düzensiz harcamalar ve ekstra masraflar ise birikim yapmaya engel. 

Harcamalarını gözden geçir

Elde ettiğin geliri ve harcamalarını karşılaştır. Eğer harcadığın miktar, kazandığının yarısından fazlasını geçiyorsa bu duruma müdahale etmen gerekir. Bunun için kendine haftalık sınırlar koyabilirsin. Her hafta harcayacağın, arta kalacak ve kenara koyabileceğin miktarları bilirsen önünü daha iyi görebilir ve kolaylıkla para biriktirebilirsin.

Küçük hedefler ile başla

Para biriktirmek için büyük meblağlara ihtiyacın yok. Kazancına oranla çok küçük bir miktarla birikim yapmaya başlayabilirsin. Kendine küçük bir hedef koyup ona ulaştığında, her ay birikimine ayırdığın miktarı dönem dönem arttırabilirsin. Paran çoğaldıkça motivasyonun da artacak.

Borç yapmaktan kaçın

Alışverişi kolaymış gibi gösteren taksitler, ödemeyi gelecek aya ertelemeni sağlayan kredi kartları, çoğu zaman büyük bir borcun temelini atar. Bu nedenle kendin koyduğun harcama sınırını göz önünde bulundurarak alışverişlerini mümkün olduğunda nakit olarak öde. Aksi halde bir sonraki ay küçük meblağlar gibi görünen taksitlerin ve kredi kartı harcamalarının birikerek kazancının yarısına belki de daha fazlasına yaklaştığını görebilir, ödeyemediğin borçların yüzünden ikinci kez borçlanabilirsin.

Gerçekten ihtiyacın olduğunda para harca

İndirimler, alışveriş merkezlerinin cazibesi, her sezon yenilenen vitrinler ve çok daha fazlası ihtiyacımız olanın dışında harcama yapmamıza neden olur. Oysa ki bilinçli bir tüketici olarak, ihtiyaçlarını sürekli listelemen ve bu listeyi daima göz önünde bulundurman gereksiz alışveriş yapmanı engeller. Satın aldığın ve ihtiyacın olmayan o ayakkabının ücreti, birikimine küçük de olsa bir katkıda bulunabilir. Hatta, günü geldiğinde acil bir ihtiyacını karşılamak için gerekli olabilir.

Sosyal hayatındaki masraflarını en aza indirge

Keyifli zaman geçirmek ve dinlenmek için elbette ki sosyal faaliyetlerde bulunmak gerekir. Ancak günlük hayatta önemsiz görünen bazı şahsi harcamalar, ay sonunda bir fatura tutarından daha fazla meblağlara ulaşabilir. Örnek vermek gerekirse; her gün dışarıdan kahve almak yerine içeceğini kendi termosunda taşıyarak, spor salonu yerine evde ya da doğada egzersiz yaparak, pahalı restoranlar yerine daha uygun fiyatlara hizmet veren mekanlarda eğlenerek bütçene önemli bir katkıda bulunabilirsin.

Ek gelir sağlamaya çalış

Özellikle seni çok fazla yormayacak, bir hobini ya da yapmaktan hoşlandığın bir uğraştan para kazanmanı sağlayacak işler ile para biriktirmeyi daha kolay hale getirebilirsin. Bu ek işlerden büyük kazançlar beklemek yerine, kazandığın ücreti doğrudan birikimine aktarmak ve asıl işinden elde ettiğin geliri de ihtiyaçların için kullanmak seni daha çok motive edecektir. Ev yapımı yiyecekler, örgü kazak ya da aksesuarlar, takılar, dekorasyon ürünleri satmak bile ek gelir elde etmene yardımcı olacaktır. Bu tip bir ek iş ile hem dinlenip hem kaliteli vakit geçirirken birikimine de katkıda bulunabilirsin.

Bireysel emeklilik ile yarınına yatırım yap

Yaptığın birikimlerin, ileride çoğalarak sana geri dönmesini istiyorsan hemen bireysel emeklilik yaptırabilirsin. Tasarruflarını, gelecekte rahat etmeni sağlayacak bir yatırıma dönüştüren bireysel emeklilik, aldığı devlet katkısı ile de birikiminin çoğalmasını sağlar. Bu birikimi belirli bir süre sonra, toplu ya da emekli maaşı şeklinde alabilirsin.

Geleceğe güvenle bakmak için sen de NN Hayat ve Emeklilik’in, farklı bütçelere yönelik özel olarak hazırladığı emeklilik planlarından birini seçebilir, detaylı bilgi ve başvuru için Bireysel Emeklilik sayfasını ziyaret edebilirsin.
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç