Ders çalışanlar dikkat! En verimli konsantrasyon yöntemleri


Kategori: Bizden Söylemesi
Derslerine çalışman mı gerekiyor? Yoksa iş yerinde uzun süreli yoğunlaşma gerektiren görevlerin mi var?


​Çevrendeki dikkat dağıtıcı etkenlerden kendini soyutlayabilmen ve verimli bir şekilde çalışabilmen için işte bizden sana birkaç ipucu:

İlk önce motivasyon!

Biliyoruz, kış ayları boyunca genel olarak bir işi yapmak için yaz aylarına göre çok daha büyük bir motivasyon kaynağına ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebepten de önce yapman gereken işleri bir bütün halinde düşünmektense küçük parçalara bölmen senin için çok daha rahatlatıcı olacaktır. Çalıştıktan sonra ise kendine vereceğin bir ödül motivasyonunun yerine gelmesini sağlayacaktır. Bu ödül herhangi bir şey olabilir; tatlı, arkadaşlarınla buluşma veya uzun zamandır almak istediğin ancak ertelediğin elbise. Tercih senin! 

once-motivasyon.jpg

Çevren, kafanın içindekileri yansıtıyor!

Derli toplu bir ortamın aynı zamanda kafanın içindekilerin de tertipli olduğunu yansıtıyor. Bu sebepten karmakarışık bir çalışma odasında bulunmak senin için derslerini belli bir metoda göre çalışmanı engelleyecektir. Bu sebepten, çalışmaya başlamadan önce mutlaka etrafını toparlamalısın. Hangi çekmecede ne olduğunu bilmen, çalıştığın konuya yoğunlaşmana yardımcı olacak.
 ders-calisma.jpg

Şimdi derin bir nefes alıyoruz!

Nefes egzersizlerinin konsantrasyonu sağlamaya yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Bu sebepten çalışmaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka odanı havalandır ve sakince birkaç kez derin nefes al. Kendini bu şekilde çok daha rahat ve çalışmaya hazır hissedeceksin. 

derin-nefes.jpg

Karbonhidrat olmazsa olmaz! 

Şekerli yiyecekler sağlığa zararlı, evet. Ancak çalışmaya başlamadan önce yiyeceğin bir avuç kuru üzüm veya erik kan şekerini yükseltecek ve çalışmak için çok daha istekli olmanı sağlayacak. Yapay tatlandırıcılar içeren yiyeceklerden ise uzak durmanı öneriyoruz. Glikoz ve früktoz bazlı yiyecekler yalnızca birkaç dakika boyunca konsantrasyona yardımcı olsa da sonrasında kan şekerini hızla düşürdüğü için çalışmanın yarısında uykunun gelmesine neden olacaktır. 

karbonhidratsiz-olmaz.jpg

Mozart’tan medet umabilirsin!

Her ne kadar bilimsel araştırmalar çalışırken müzik dinlemenin konsantrasyonu engellediğini söylese de bu genellemenin dışında kalan bir kompozitör var; Mozart. Avusturyalı ünlü bestecinin senfonilerinin konsantrasyonu düşürmek bir yana, yoğunlaşmaya yardımcı olduğu biliniyor. Sen de çalışırken, özellikle de gürültülü bir ortamdaysan, kendini çevrenden soyutlamak adına Mozart dinleyebilirsin.

mozart-dinle.jpg

Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç