Emekli Olma Vaktinin Geldiğinin 10 Belirtisi!


Kategori: Bizden Söylemesi
Belki de emekli olup kendinize ve ailenize vakit ayırma vaktiniz çoktan gelmiştir.


Çalışma hayatının belli bir noktasından sonra, temponuzu kaybedebilir ve bir zaman sonra aynı tempoyu yakalamakta çok zorlanabilirsiniz. Bu durum; sadece yaşınız, enerjiniz ve işinizle ilgili olmayabilir. İşinizi ne kadar severseniz sevin ve ne kadar başarılı olursanız olun hayatınızın sonuna kadar çalışamayacağınızı biliyorsunuz. 

Bu tempo düşüşü; belki de artık hayatınızı farklı tarafa yönlendirmeniz gerektiğinin işaretidir. Belki de emekli olup kendinize ve ailenize vakit ayırma vaktiniz çoktan gelmiştir. İşte, emekli olma vaktinin geldiğinin 10 belirtisi:

Sabahları Uyanıp İşe Gitmek, Artık Bir İşkenceye Dönüşmüşse…

Ama siz yıllardır aynı saatte kalkar, kahvaltınızı yapar, giyinir ve hevesle işinize giderdiniz. Şimdiyse sıcacık yatağınızı bırakıp işe gitmek size bir işkence gibi geliyor. "Sabahın köründe kalkıp işe gitme fikrini kim buldu ve diğerleri onu neden dinledi?" diye söylenerek hazırlanıyorsunuz, kıyafetlerinizi ütülemeyi çoğu zaman unutuyorsunuz. Geç kalma tehlikesi yaşadığınızdan kahvaltı alışkanlığınızsa uçup gitti bile…

Yaptığınız İş, Artık Size Anlamlı Gelmiyorsa…

Bugüne kadar iş yerinizde hep yararlı bir insan olmak için çalıştınız, bunu başardınız da… İşiniz için seve seve birçok fedakârlıkta bulundunuz, daima çok hevesliydiniz. Fakat artık yaptığınız hiçbir şey anlamlı gelmiyor. İçinizde daima bir isteksizlik ve hoşnutsuzluk var.

Pazartesi Sendromu Sizi Çoktan Ele Geçirmişse… 

O meşhur "pazartesi sendromu" daha önceden sizi bu kadar çok etkilemezdi. Pazartesi günleri de, normal bir günmüş gibi kalkar işinize giderdiniz. Fakat şimdi, pazartesi işe gidecek olma fikri, sizi Pazar gününden etkilemeye başlıyor. Pazar geceleri uyuyamıyorsunuz ve Pazartesi sabahından itibaren de Cuma gününü gelmesini iple çekiyorsunuz.

Günün Ortasında Aklınıza Evde Kanepeye Uzanmak Geliyorsa…

Evde pineklemeye pek alışkın biri değilsiniz. Televizyon karşısında uyuyakalmak, çok sık yaptıklarınız arasında da değil. Ama artık, günün en yoğun saatlerinde aklınıza evde kanepenize uzanmak, bir bardak çay alıp bir film izlemek veya televizyonun gündüz kuşağı programlarını karıştırmak geliyor.

Vaktinizi İşe Değil; Farklı Aktivitelere Vermeyi Düşünüyorsanız… 

Bir resim atölyesine yazılabilirsiniz. Yazarlık kurslarına katılabilir, bir kitap yazmayı bile deneyebilirsiniz. Herhangi bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz, tiyatro kursuna gidebilirsiniz. Ama siz iştesiniz ve dikkatinizi tüm bu aktivitelere değil; işe vermelisiniz. Bu zorundalık, sizi boğuyor.

İşiniz ile İlgili Bir Hedefiniz Kalmamışsa…

Bugüne kadar hep daha iyisini yapmayı istediniz. En gözde çalışan olmayı, o projeyi almayı, o sözleşmeyi imzalatmayı, haftanın; ayın; yılın elemanı seçilmeyi, pozisyonunuzu yükseltmeyi… Ama şimdi hepsi boş bir çaba gibi geliyor. Artık kimsenin gözüne girmeyi, herhangi bir işi almayı veya en yüksek pozisyona getirilmek; aklınıza bile gelmiyor.

Kendiniz ve Ailenizle Daha Çok İlgilenmek İstiyorsanız…

Sabahları apar topar hazırlanıp işe gelmek yerine, ailenizle kahvaltı etseniz mesela… Öğleden sonra dışarı çıksanız, eşiniz veya çocuklarınızla sinemaya gitseniz… Hem kendinizle hem de onlarla daha çok ilgilenseniz… Çoğu zaman içinizden, iş yerine bunları yapmak geliyor.

Artık Çalışırken Sürekli Saate Bakıyorsanız…

Normalde işe odaklanır, saatin nasıl geçtiğini, çıkış saatinin nasıl geldiğini bile anlamazdınız. Şimdiyse vakit hiç ilerlemiyor. Gözünüz sürekli saatte… Keşke çıkış saatiniz bir an önce gelse de evinizin yolunu tutsanız…

O Zamana Kadar Yapamadığınız Her Şey Sürekli Aklınızdaysa…

O ülkeye gitmeyi hep çok istemiştiniz. Şu şehrin sokaklarında fotoğraf çekilmeyi de… İzlemek için beklettiğiniz bir sürü film, okumak için tuttuğunuz bir sürü kitap var. Bunları yapma zamanının çoktan geldiğini düşünüyorsunuz.

Artık Yoğun Değil; Sessiz Sakin Bir Hayat Düşlüyorsanız…

Artık ne toplantı, ne sözleşme, ne evraklar ne de başka bir kariyer planınız var… "Gölge etme başka ihsan istemem." diyerek, sadece sessiz sakin, kendinize yetecek bir hayatı düşlüyorsunuz.

Tüm bu belirtileri siz de hissediyorsanız, artık emekli olma vaktiniz gelmiş demektir. Vakti geldiğinde emekli olmak ve geleceğinizi güvence altına almak için siz de NN Hayat Emeklilik'in bireysel emeklilik seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç