2016'ya Damgasını Vuran 8 Teknolojik Gelişme


Kategori: Bizden Söylemesi
İşte 2016 yılının en çok konuşulan 8 teknolojik gelişmesi.


Her yıl olduğu gibi 2016'da da teknoloji her alanda gelişimini sürdürdü ve ortaya birbirinden iddialı sonuçlar çıktı. Bu gelişmelerden bazıları hızlı bir şekilde hayatımıza adapte olurken bazıları sadece belirli aşamalarda kaldı. 

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

İlk kez 2016'da kullanmaya başladığımız sanal gerçeklik gözlükleri, kuşkusuz yılın en çok konuşulan teknolojik ürünleri arasında yer alıyor. Google başta olmak üzere pek çok farklı dünya devi şirketin desteklediği sanal gerçeklik gözlükleri, basit mekanizmalardan ibaret olan uygun fiyatlı modellerden bilim kurgu filmlerini andıran gelişmiş modellere kadar sayısız seçenek içeriyor. 

Akıllı telefonların yerleştirilebildiği yapıları ile kullanıcıyı telefondaki 3 boyutlu oyunlara, videolara ve diğer uygulamalara dahil eden sanal gerçeklik gözlükleri, ilerleyen dönemlerde haritalara adapte edilerek dünyanın farklı noktalarını yerimizden dahi kalkmadan gezme imkanı sunacak.

Akıllı Şehirler

2016'da duymaya başladığımız diğer bir teknolojik yenilik ise akıllı şehirler. Bir şehirde ihtiyaç duyulan tüm işlemler, bilişim sistemleriyle entegre edilerek akıllı hale getiriliyor, böylece inovatif ve şehir yaşantısını büyük ölçüde kolaylaştıran bir yaşam düzeni oluşuyor. Akıllı şehir sistemleri için seçilen dünyanın farklı noktalarında pilot şehirler giderek yaygınlaştığından ilerleyen yıllarda sadece akıllı telefonları ya da diğer akıllı eşyaları değil; aynı zamanda akıllı şehirleri de konuşuyor olacağız.

Sürücüsüz Araç Yenilikleri

Geçmiş yıllarda uygulanmaya başlanan ancak 2016'da önemli gelişmeler kazanan teknolojiler de bulunuyor. Geçmişe oranla ciddi bir yol kateden teknolojiler arasında sürücüsüz otomobiller başı çekiyor. Trafiğe çıkan ve her hareketi merakla izlenen Google'ın sürücüsüz aracı, kaza ve hata yapma payını büyük ölçüde ortadan kaldırmış durumda.

Hızı Arttırılan Elektrikli Araçlar

Otomotiv dünyasının önemli bir parçası haline gelen elektrikli otomobil modellerinin sayısında da büyük artışlar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Örneğin; ürettiği elektrikli otomobillerle dünya çapında ün kazanan Tesla'nın Model 3 serisi elektrikli otomobil konusunda yılın en ses getiren gelişmeleri arasında yer alıyor.

Gelişmiş Sanal Para Uygulamaları

Uzun süredir gündemde olan ve Bitcoin olarak bilinen sanal para teknolojisi, Apple, Paypal gibi farklı firmaların benzer hizmetlere yatırım yapması nedeniyle hız kazanmayı sürdürüyor. Sadece internet bağlantısı üzerinden ödeme yapabilme fikriyle sınırlı kalmayan akıllı para teknolojisi, mobil uygulamalara da taşınarak popülerliğini arttıracak gibi görünüyor.

Etki Alanı Genişleyen Dijital Medya Mecraları

Yeni medya deneyimleri de 2016'da hız kazanan diğer bir teknolojik gelişme. Basılı medyadan dijital medyaya göç artarak devam ederken Huffington Post, Business Insider gibi dijital medya girişimlerinin satışı, dijital medyanın yükselen kullanıcı sayısını, trendini ve etki alanını kanıtlıyor.

Artan Dijital Reklam Platformları

İlk defa bu yıl adımları atılan ve dijital reklamcılığın geleceği gibi görünen gelişmeler de bulunuyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerine ve benzeri akıllı teknolojik ürünlere dijital reklamları yansıtabilme olasılığı üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Yeni Sosyal Medya Araçları

Sosyal medya da 2016'daki gelişmelerden nasibini alan sektörler arasında yer alıyor. Bu yıl sosyal medya kullanımına damgasını vuran uygulamaların başında Snapchat ve Medium geliyor. Sosyal medya ile ilgili diğer gelişmeler arasında ise Facebook, Twitter ve Instagram gibi farklı oluşumların kendi satış kanallarını kullanıma sunmaları yer alıyor.

2016'ya damgasını vuran 8 teknolojik gelişme ile hayatınızı kolaylaştırabileceğin gibi NN Hayat ve Emeklilik'in hayat sigortası ile  daha iyi yaşayabilirsin. İyi Yaşa :)Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç