Neden Önemliyim


Kategori: İyi Yaşa
 


1- Kim için mücadele ediyorsun?


Uğruna maraton koşacağın ya da pizzadan vazgeçebileceğin birini düşün. Şimdi bu kişiyi aklının bir köşesinde tut ve çok trajik bir deneyimi paylaştığın herhangi başka birini düşün. Bazen bunların yalnızca hayatla ilgili iniş ve çıkışlar olduğunu ve hatta tüm bunları eşimiz, dostumuz ya da bir tek o anıyı paylaştığımız herhangi biriyle birlikte yaşadığımızı unuturuz. Aslında bu kişiler, değer vermemiz gereken kişilerdir. 

2- Çocukken eğlenmek için neler yapıyordun?


Bu belki de birine şaka yapmak ya da bir yaz günü bir ağacın gölgesinde dinlenmekti. Bu her ne olursa olsun, sana o günlerde çok büyük mutluluk veriyordu. Şimdi ne iş yaptığını düşün. Kariyer yolculuğun sırasında ya da ofiste çalışırken de hayattan keyif almak için benzer anlar yaratıyor musun? Eğer cevabın hayırsa, hayatın tüm baskılarından kaçıp uzaklaşmak için yapabileceğin küçük şeyleri tekrar düşünmeye başla. Bunu bir kere yaptığında, şu an yapmaktan tekrar keyif alabileceğin şeyleri keşfet, yaşlılığında ve hatta emekliliğinden sonra da.

3- En son neye büyük miktarda para harcadın?


Bazıları kendine yeni bir çanta almış olabilir, bazıları güzel bir çift ayakkabı alabilir veya bazıları özenle planlanmış bir tatile çıkabilir. En son ne zaman gerçekten kendin için para harcadın ve buna değer miydi? Geleceğin getirebileceği olası sürprizler için her zaman bir miktar para ayırmayı unutma. Hayatta değerli olan şeyler için para harcadığında, mutluluğun neredeyse satın alınabileceğini söyleyebilirsin.

4- Gelecekteki kendini nasıl görüyorsun?


80 yaşında olduğunu düşündüğünde, aklına gelen ilk görüntü ne? Tropik iklime sahip bir ülkede keyif çatıyor olmak mı? Ya da sonunda Fransa’nın güneyindeki üzüm bağlarında ekim yapıyor olmak mı? Ve bu hayatı kiminle paylaşmayı diliyorsun? Her ne olursa olsun, kendine şu an bulunduğun yolun seni kafanda canlandırdığın yere götürüp götürmediğini sor. Eğer götürmüyorsa, bir şeyleri değiştirme vakti gelmiştir!

5- Değer verdiklerin için önlem aldın mı?

Yarın sana bir şey olursa, sevdiklerinin maddi olarak nasıl güvence altında olacağını hiç düşündün mü? Hayat bazen planladığımız gibi gitmez ve Fransa’daki o üzüm bağlarına sahip olamayız ya da güneş ışığının altındaki o mükemmel emekliliğe. Tüm bunlar, sana değer veren kişilerin güvence altına alınmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Hayatta senin için en değerli olan şeyleri nasıl güvence altına alabileceğini düşün.


Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç