Tarihte İz Bırakan Öğretmenler


Kategori: 7’den 70’e
Öyle öğretmenler var ki; yalnızca öğretileriyle değil, düşünceleri ve cesaretleriyle bir döneme damgalarını vurdular. İşte tarihte iz bırakan öğretmenler.


Anne ve babamızdan sonra yüzünü en çok gördüğümüz, hayatla ilgili en çok şey öğrendiğimiz, “Büyüyünce ben de onun gibi olacağım!” dediğimiz, hayatımıza yön veren kişiler; öğretmenlerimiz…

Büyüyüp de “kocaman” olduğumuzda bile hala bize kattıklarını hatırladığımız, hayatımızda asla değişmeyecek bir iz bırakan öğretmenler…

Tamam, belki kendi öğretmenlerimizi on binler, yüz binler tarafından tanımıyordu, ancak “Bir kişinin hayatı bile benim öğretilerimle iyi yöne değişecekse, o bana yeter,” anlayışıyla hareket etmeleri bile hiçbir mukayese kabul etmiyor. 

Ancak öyle öğretmenler var ki; yalnızca öğretileriyle değil, düşünceleri ve cesaretleriyle bir döneme damgalarını vurdular.

İşte tarihte iz bırakan öğretmenler:

Anne Sullivan

İyi öğretmenler, iyi nesiller yetiştirir diye boşuna dememişler. Kör, sağır ve dilsiz olan ünlü pedagog Hellen Keller’ın öğretmeni, ona Körler Alfabesini öğreten, çocukluğunda kendisi de görme engelli olan Anne Sullvain idi.

tarihte-iz-birakan-ogretmenler_anne-sullivan.jpg

Maria Montessori

20. yüzyıl eğitim felsefesinin temel taşlarını belirleyen Maria Montessori, 1870 yılında İtalya’da bir öğretmen okulunun tek kız öğrencisi olarak eğitim aldı. Doktorluk diplomasını aldıktan sonra Roma’da bir çocuk bakımevi açan ve burada “çağ değiştirici” eğitim metotları uygulayan Montessori’nin açtığı yol, 21. Yüzyıl eğitimcilerini etkilemeye devam ediyor.

tarihte-iz-birakan-ogretmenler_maria-montessori.jpg

Jaime Escalante

1988 yılında yayımlanan “Amerika’nın En İyi Öğretmenleri” isimli kitapta kendine geniş yer bulan Jaime Escalante’nin uğraşılar ve başarılarla dolu hayatı öğretim metotlarını adeta özetliyor. Bolivya doğumlu Escalante 30’lu yaşlarının ortasında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve İngilizce öğrendi. Aynı zamanda matematik derecesi olan Escalante, Amerika’da öğretmenlik sertifikası aldı ve başarılarla dolu öğretmenlik kariyerine bu şekilde başlamış oldu. Öğrencilerine yüksek matematik öğreten ve “Öğrencilerimden hiçbiri, dersini anlamadan sınıfını terk etmeyecek,” diyen Escalante, tüm öğrencileriyle özel olarak ilgilendi ve dünya tarihine adını yazdıran çok sayıda politikacı, bilim insanı ve araştırma görevlisi yetiştirdi.

tarihte-iz-birakan-ogretmenler_Jaime-Escalante.jpg

Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmen” sıfatına sahip olması tabii ki tesadüf değil! Ülkenin Latin harflerine geçmesinden sonra Anadolu’nun en ücra köşesindeki okulları bile atlamayarak eğitim verdi. Yazdığı geometri kitaplarıyla Türkçe’ye yepyeni matematik ve geometri terimleri kazandırdı. Halkevleri’ni açarak her yaştan vatandaşın eğitim almasına, okuma-yazma öğrenmesine ve meslek edinmesine katkıda bulundu. 

tarihte-iz-birakan-ogretmenler_mustafa-kemal.jpg
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç