Emeklilikte Hayatında Neler Değişiyor?


Kategori: 7’den 70’e
Bak hayatında kimi güzel, kimi de sıkıcı neler değişecek!


İnsanın kendini emekliliğe hazırlaması, yolculuk öncesi bavul doldurmaya benzer. Her ikisinde de mutlaka planlarda aksama olur. Ama şu da bir gerçek ki, ne kadar iyi bir plan yaparsan, sonuç o kadar güzel olur. Planın sağlamsa, işler ters gittiğinde yeni duruma adapte olabilmek için esneklik kazanmışsın demektir. Yani, nasıl ki yolculuk bitene kadar neyle karşılaşacağını bilemezsen, emeklilik de benzer bir durumdur. Çok detaylı olmasa bile bir emeklilik planı yaptıysan, arada yumuşak bir geçişle yeni döneme kolayca adapte olabilirsin 


Bak hayatında kimi güzel, kimi de sıkıcı neler değişecek!

52 hafta süren tatilin olacak!

Şu anda çalışırken muhtemelen senede 1 ya da 2 hafta tatil ancak yapabiliyorsun. Belki de patronun yıllık tatillerini topluca kullanmanıza izin bile vermiyor ve bunalıyorsun. Emekli olduğunda aniden tatil süren 2 haftadan 52 haftaya çıkacak! Eğer gelirin müsaitse, yani emekli maaşın yeterse, 52 hafta olmasa bile en az 1 ay tatil yapabileceksin! Turlara katılacak, merak ettiğin ülkelere gidecek, 5 yıldızlı otellerde gönlünce tatil yapacak ve hatta dünya turuna çıkacak kadar zamanın olacak! Tabii ki bu, kulağa çok güzel geliyor. Ama şu da bir gerçek ki, düşük bir emekli maaşı ile bunları gerçekleştimek çok da kolay değil!

Sabahları erken kalkmak zorunda olmayacaksın

Uyumayı seviyorsan, emeklilikteki bu değişiklik çok hoşuna gidebilir. Ama bir süre sonra uyumaktan sıkılabilirsin. Evde oturup televizyon izlemek de cazip gelmeyebilir. Belki de bir süre sonra part time çalışmayı ya da hayır işlerine ve derneklere vakit ayırarak tekrar erken kalkmayı deneyebilirsin.

Eski yeni bütün hobiler için zamanını olacak!

Çocukken yapmaktan hoşlandığın, ama büyüyünce bir türlü zaman bulamadığın şeyleri düşün. Mesela dalmak, maket uçak uçurmak, fotoğraf çekmek... Yani tutkularının peşinden özgürce gidebileceksin. NN Hayat ve Emeklilik’ten “BES” yaptırdıysan, bir kısmı pahalı olan bu hobilere ayıracak bütçeniz de zaten kenarda harcamanı bekliyor olacak.

Sosyal hayatın değişecek!

Eskiden iş arkadaşlarınla öğlen yemeklerine çıkarak, kahve molalarında zararsız dedikodular yaparak, şirketin halı saha maçına katılarak ya da şirketin bahar pikniklerinde sosyalleşme ihtiyacını büyük ölçüde giderdiğin emekli olunca daha iyi anlayabilirsin. Bütün bu aktivitelerin boşluğunu yeni uğraşlar ve belki de yeni bir sosyal çevre ile doldurma ihtiyacı duyacaksın. Mesela çeşitli kurslara katılabilir, hobi kulüpleri ve geziler sayesinde boş zamanları senin rutinine uyan insanlar ve uğraşlarla boşlukları doldurabilirsin.

Emeklilik insanın altın çağıdır!

Emekli olan insanlar, üretime uzun yıllar boyunca katkıda bulunmanın mükafatını yaşarlar. Emeklilik, hiç de öyle bazılarının düşündüğü gibi boş boş oturmak demek değildir. Aksine, onca yılın öğrenilmiş ve hazmedilmiş bilgilerinin çevreye daha çok yansırıtılması gereken bir süreçtir. Her emeklilik hayalinde olduğu gibi tembellik yapmak, bütün gün kitap okumak, bütün gün televizyon izlemek gibi bir balayı dönemini muhtemelen sen de yaşayacaksın. Önemli olan şey ise, emekli olan kişinin bu “balayı dönemi”ni kısa keserek dünyaya kalıcı izler bırakmak için bu süreci iyi değerlendirmesidir. Mesela mesleğindeki deneyimlerini anlattığın bir kitap yazabilirsin ya da içinde hapsettiğiniz sanatçı kişiliği ortaya çıkarıp yaratıcılığına zemin hazırlayabilir; resimler yapabilir, şiirler yazabilirsin.

Unutma!

Emeklilik döneminin en verimli şekilde geçmesi için planlarını erkenden hazırlamalısın. Bu planlarda mutlaka ekstra bir emeklilik bütçesi de olmalı. Bireysel emeklilik sistemine kaydolabilir, kendine ikinci bir emekli maaşı hazırlayarak altın çağını mutluluk içinde geçirebilirsin. Aklından çıkarma; emekli olacağın gün sizden uzaklaşmıyor, sen o güne sürekli yaklaşıyorsun!

İyi bir emeklilik planı için, NN Hayat ve Emeklilik'in sunduğu seçeneklere aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.

http://www.nnhayatemeklilik.com.tr/bireysel-emeklilik
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç