Beyaz Yakalı Problemleri: İş, Uyku ve Spor Üçgeni


Kategori: 7’den 70’e
Masa başı bir iş yapıyorsun, plaza insanı, beyaz yakalı mizahına sürekli maruz mu kalıyorsun?


​Masa başı bir iş yapıyorsun, plaza insanı, beyaz yakalı mizahına sürekli maruz mu kalıyorsun? Seni anlıyoruz, sorunlarını ise çoğunlukla seninle yaşıyoruz!

İş ve uykudan kalan vaktini spor ile değerlendirmek istiyorsun!

Aslında ister mavi yakalı olsun, isterse beyaz yakalı olsun iş hayatında olan herkes bir şekilde stres yükleniyor. Beyaz yakalılar özelinde olaya bakılırsa, iş hayatının yoğunluğu, iş yerlerinde yaşanan rekabet, hedeflere ulaşmak için fazladan efor harcama gerekliliği, toplantı trafiği stres yaratan temel unsurlar olarak ön plana çıkıyor. 

Bu stresin birikimi sonucunda oluşan negatif enerjiyi atmanın en doğru yolu ise spor yapmaktan geçiyor. İş hayatının getirdiği bu rutin gerginlikten uzaklaşmak isteyen beyaz yakalılar da kendilerini doğal olarak spor salonlarına atmayı tercih ediyor. NN Hayat ve Emeklilik'ten yıllar önce kendilerine bireysel emeklilik sigortası yaptıran emekliler ise biraz daha şanslı. Çünkü iş hayatları olmadığı için iş stresleri yok. Beyaz yakalılar spor salonunda ter atarken, bireysel emekliliğin keyfini süren emekliler ise bir sahil kasabasının mavi yeşil doğasında spor yapma ayrıcalığını yaşayabiliyor.  

Ama eğer emekliliğine daha çoook yıllar olan bir beyaz yakalı çalışansan, iş, uyku ve spor üçgeninde geçen hayattan keyif almanın yollarını bulmak zorundasın.

Spor yapmanın iş hayatına katkıları

Her şeyden önce spor yapmak, insana tazelik verir, vücuda zindelik katar. Rutin iş hayatının monotonluğundan uzaklaşmak isteyen beyaz yakalılar, bu tazelenmeye özellikle ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra spor yapanlar yüksek tansiyon, obezite, şeker gibi hastalıklardan da kendilerini koruyabiliyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ise beraberinde sağlıklı bir zihin getiriyor. Böylece dengelenen organizma sayesinde beyaz yakalılar iş hayatında çok daha mutlu ve başarılı olabiliyorlar.

Beyaz yakalılara spor önerileri

Kışın alınan kilolardan kurtulmak ve bikini sezonu gelmeden önce forma girmek isteyenler, zaten bahar aylarında spora başlıyor. Oysa sporu dönemsel olarak yapmak yerine bir yaşam tarzı haline getiren beyaz yakalılar hayatlarını çok daha dengeli geçirebiliyorlar. Spor seçerken hem keyif alma, hem de zorlanmama konusuna dikkat etmek gerekiyor. 

Bu durumda koşu bandına çıkarak saatlerce koşmaktan hoşlanmıyorsan tenis, masa tenisi, yüzme, pilates gibi keyif aldığın dallara yönelebilirsin. İş yerine ya da evine yakın bir spor kompleksine üye olarak kendine en uygun sporu seçebilirsin. Bunun için spor koçlarından yönlendirme almak mantıklı olabilir. Seçtiğin dalı hobin  haline getirdiğinde, zihnen ve fiziksel olarak kondisyonun artacak ve bunun iş hayatına olan pozitif yansımalarını ise kısa sürede görebileceksin.

İş arkadaşları birbirini spora teşvik etmeli

Beyaz yakalılar önce kendilerini, sonra da sevdikleri arkadaşlarını spora teşvik ederken bunu bir görev gibi değil, eğlenceli bir aktivite olarak algıladıklarında, yaptıkları sporun sonuçlarını çok daha olumlu olarak görebilirler. İş çıkışında iyi anlaştığın arkadaşlarınla bir kahve içerek stres attığın günlerin sayısını azaltarak bazı akşamlar birlikte spora gidebilir; stres ve ter atabilirsin. Kısa süre sonra vücudun spor yapmaya alışacak ve günün yorgunluğunu atmak için kendini spor yaparken bulacaksın.

Her ne kadar iş, spor, uyku üçgeninde mutlu bir hayatın olsa da ileriyi düşünerek kendine  NN Hayat ve Emeklilik'ten bireysel emeklilik yaptırmayı ihmal etme. Çünkü beyaz yakalılar bugünün keyfini sürerken yarını da düşünürler... 
Benzer İçerikler

Hesaplama Araçları

Eğitimmatik

Eğitimmatik Hesaplamaya Başla

Bize Ulaş

Lütfen aramak istediğin acenteyi seç